Santiago de Chile - Čtyři roky poté, co celý svět se zatajeným dechem sledoval téměř zázračnou záchranu 33 horníků uvězněných v zavaleném chilském dole na měď, vychází nová kniha, která tento dramatický příběh vypráví jejich vlastními slovy.
Titul s názvem Deep Down Dark (Hluboko ve tmě) vznikl na základě vyprávění zavalených mužů a popisuje nejen to, jak přežili deset týdnů půl kilometru pod povrchem, ale i to, že záchrana byla pro řadu z nich začátkem nové životní kapitoly.
Mario Sepúlveda při rozhovoru pláče. Jeho hlas není na staveništi v chilské metropoli plném hluku skoro slyšet, každou chvíli jej navíc přeruší vzlyk. Muž nedávno oslavil 44. narozeniny a připomněl si i čtyři roky od chvíle, kdy se po neúnavné snaze inženýrů a záchranářů, kteří ho vytáhli ze zavaleného dolu, znovu narodil.
"Je to pro mě hodně emotivní období. Poslední čtyři roky byly dost náročné," vysvětluje své rozpoložení reportérce britského deníku The Daily Telegraph.
Horníka bude hrát Banderas
Dramatický příběh horníků zaujal lidi na celém světě a přihlásil se k němu i Hollywood. Film, v němž Sepúlvedu hraje Antonio Banderas, by měl mít premiéru na konci roku. Premiéru ale má i kniha, na jejímž vzniku se podíleli sami aktéři podzemního dramatu.
"Často jsme mysleli na to, že se ven nikdy nedostaneme. Zdálo se to nemožné. Ale jakmile to začalo vypadat, že se to nakonec povede, přemýšleli jsme nad tím, jak náš příběh co nejlépe převyprávět," říká další ze zachráněných horníků, 56letý Juan Illanes.
Muži se rozhodli, že vydají společnou knihu - "jedinou správnou verzi", kterou nechají sepsat renomovaným autorem. Pro tento úkol byl vybrán publicista guatemalského původu žijící v Los Angeles Héctor Tobar. Zisk se prý bude dělit rovným dílem.
Alkohol a psychiatři
Muži v knize mluví zcela otevřeně - nejen o dlouhých týdnech v podzemí, ale i o tom, co následovalo. Všichni se totiž rázem ocitli v centru pozornosti médií a spolu s traumatickým zážitkem to mnohé přivedlo k alkoholu nebo do péče psychiatrů.
Třeba Alex Vega částečně ztratil paměť a Edison Peňa, který pod zemí běhal, aby se udržel v kondici, a po svém osvobození se zúčastnil newyorského maratonu, absolvuje odvykací kúru kvůli závislosti.
"Neměli jsme nejmenší představu o tom, co nás čeká," tvrdí Illanes, podle nějž horníci pochopili, že se na povrchu odehrává mediální šílenství, teprve ve chvíli, kdy s nimi promluvil ministr hornictví. Ani to je ale nepřipravilo na to, co viděli po své záchraně - nově vzniklé improvizované městečko, kde tábořily tisíce lidí, včetně televizních štábů z celého světa.
Horníci: Vláda se o nás nepostarala
Horníci ale v poslední době zahořkli. "Chile je díky nám známé na celém světě. A něco nám dluží. My ale přesto nemáme pocit, že by se o nás vláda řádně postarala," stěžuje si Sepúlveda.
Všichni muži sice dostali odškodné ve výši 9000 dolarů a řadu darů, jinak ale spousta slibů zůstala nesplněná. Ačkoli všech 33 horníků mělo odejít na penzi, splnilo se to jen 14 nejstarším. Soud, který se zabýval příčinami neštěstí, navíc loni došel k závěru, že za zával se nebudou zodpovídat ani vlastníci dolu, ani dohledové orgány.
"Nechceme od nich žádné peníze. Jen spravedlnost. Chceme jistotu, že se to už nebude opakovat," tvrdí Sepúlveda. Někteří horníci totiž na bezpečnosti dolu dál závisí, protože se k hornické práci vrátili. A dokonce dál fárají pod povrch, odkud se před lety dostali na světlo jen se štěstím.