Chilské horníky čeká nejtěžší zkouška: peníze a sláva

Radim Klekner Radim Klekner
12. 10. 2010 22:10
Zasypaní muži se budou soudit s důlní společností o miliony dolarů.
Záchranáři již v šachtici vyzkoušeli klec, v níž budou horníci vytaženi na povrch dolu
Záchranáři již v šachtici vyzkoušeli klec, v níž budou horníci vytaženi na povrch dolu | Foto: Reuters

Copiapó - Strávili v podzemí dolu na měď a zlato rekordních 68 dní a celý svět obdivoval jejich houževnatost, vytrvalost a odvahu. Nejtěžší zkouška jejich života je však teprve čeká.

Nebude to ale cesta v úzké kleci, kterou ve středu podniknou na povrch 625 metrů dlouhou záchrannou šachticí o průměru pětašedesáti centimetrů.

Třiatřicet chilských horníků neoslepí poté, co budou vytaženi z dolu, ani tak slunce atacamské pouště, jako objektivy stovek televizních kamer a fotoaparátů, které na ně již řadu dní netrpělivě čekají.

Řadu z nich může oslepit i představa obrovské hromady peněz, které vydělají, pokud se jim podaří dobře prodat svůj příběh.

Záchranáři, lékaři a psychologové je v uplynulých dnech připravovali nejenom na to, že si budou muset znovu zvykat na pobyt na denním světle a čerstvém vzduchu, nýbrž také na psychickou zátěž, která je po jejich záchraně čeká.

Los 33,společnost s ručením omezeným

Skutečnost, že po důlním neštěstí ještě nikdy nepřežila tak velká skupina horníků v podzemí po tolik dní, je dobrou příležitostí pro to, aby hromady peněz vydělal kdekdo.

Mediální společnosti se budou předhánět v tom, které z nich se podaří získat nejzajímavější a nejautentičtější části příběhu o špatně zajištěném dole, v němž se nedodržovaly bezpečnostní předpisy, a mužích, kteří za 320 tisíc chilských pesos (11 770 korun) měsíční mzdy každý den riskovali svůj život.

"Už jsme dostali spoustu nabídek k natáčení a rozhovorům," přiznal se deníku The Independent padesátiletý Jonni Barrios, který proslul tím, že ho na povrchu dolu čeká jak manželka, tak i milenka. "Odmítli jsme to ale, protože máme v úmyslu založit syndikát a všechny naše zkušenosti popsat v knihách a dalších projektech."

"Los 33", jak se jim v Chile běžně říká, se již domluvili s místní právnickou firmou, aby připravila smlouvu, na jejímž základě si rovným dílem rozdělí zisk z prodeje práv na veškeré publikace a filmy, které v souvislosti s jejich nedobrovolným pobytem v podzemí vzniknou.

Životní funkce každého z mužů bude při cestě z dolu monitorovat zvláštní přístroj. Horníci přitom budou mít zavřené oči a nahoře okamžitě dostanou černé brýle
Životní funkce každého z mužů bude při cestě z dolu monitorovat zvláštní přístroj. Horníci přitom budou mít zavřené oči a nahoře okamžitě dostanou černé brýle | Foto: Reuters

Řecké ostrovy a Real Madrid

Ačkoliv řada z nich již dostala nabídky práce od nejrůznějších důlních společností, horníci z Copiapá podle všeho v nejbližších měsících jen tak pod zem nesfárají.

Když budou vytaženi z dolu, čeká je nejdříve komplexní lékařská prohlídka v nemocnici. Pak řada vystoupení na veřejnosti a televizi, protože v Chile a dalších zemích budou oslavováni jako hrdinové. oto2

Řecko jim již nabídlo týdenní ozdravný pobyt na jednom z ostrovů v Egejském moři. Španělé je pozvali do Madridu na zápas místního Realu, Britové udělali totéž v případě Manchesteru United.

Chilský podnikatel v oblasti důlního průmyslu Leonardo Farkas založil fond, do něhož pro každého z "los 33" vložil částku odpovídající v přepočtu deseti tisícům dolarů.

O deset milionů dolarů se bude 27 z nich soudit se společností San Estebán, kvůli jejíž nedbalosti zůstali uvězněni v podzemí. Žalovat hodlají i chilské důlní inspektory, kteří nedohlédli na to, aby důl u Copiapá měl náležité únikové chodby.

Chilští policisté na koních dbají o to, aby se stovky novinářů číhajících na horníky, nedostaly příliš blizko k dolu
Chilští policisté na koních dbají o to, aby se stovky novinářů číhajících na horníky, nedostaly příliš blizko k dolu | Foto: Aktuálně.cz

Otázkou zůstává, zda se jim podaří něco vysoudit. Společnost San Estebán je díky srpnovému důlnímu neštěstí prakticky před bankrotem.

Štěstí v neštěstí

Ačkoliv inspektoři i vedení dolu leccos zanedbali, měli zasypaní horníci štěstí v neštěstí.

Při zřícení stěny únikové šachty se nikomu z nich nic nestalo, i po téměř deseti týdnech strávených v podzemí jsou všichni v dobré fyzické kondici. Mimo jiné díky masivní pomoci, které se jim dostalo ze všech stran.

Přežili také proto, že pracovali v dole na měď vybudovaném v poměrně stabilním masívu, kde nehrozilo zatopení puklinovou vodou.

Po explozích plynu, průtržích slojí a závalech, které provázejí většinu důlních něštěstí při těžbě černého uhlí, zpravidla už není koho zachraňovat.

 

Právě se děje

Další zprávy