Zachránění horníci žalují stát a chtějí tučné odškodné

ČTK ČTK
16. 7. 2011 7:22
Chilští horníci strávili v hloubce 622 metrů 69 dní.
Ani druhého zachráněného, Maria Sepúlvedu, neminulo přivítání na nejvyšší úrovni, tedy prezidentem Piňerou.
Ani druhého zachráněného, Maria Sepúlvedu, neminulo přivítání na nejvyšší úrovni, tedy prezidentem Piňerou. | Foto: Reuters

Santiago - Jedenatřicet z 33 horníků, kteří loni mezi srpnem a říjnem přežili 69 dní v zavaleném dole, žalují chilský stát.

Podle agentury AFP kvůli údajnému zanedbání kontrol bezpečnostních podmínek v dole. Po státu žádají tučné odškodnění.

"Přišli jsme říct, že nás 31 si přeje, aby byla uznána všechna utrpení, která jsme zakusili my i naše rodiny," prohlásil hornický předák Luis Urzúa.

Advokát havířů Edgardo Reinoso v pátek podal žalobu na stát, po němž požaduje odškodnění ve výši 540 tisíc dolarů (téměř 9,4 milionu korun) pro každého z 31 horníků.

Stěžovatelé obviňují mimo jiné chilské národní centrum pro geologii a hornictví (Sernageomin), že v dole San José na severu Chile údajně neprovedlo kontroly bezpečnosti.

Horníci strávili v hloubce 622 metrů 69 dní. To je nejdelší doba, po kterou lidé uvěznění pod povrchem přežili. Víc než tucet ze zachráněných horníků už prý není schopno pracovat a chtěli by jít do předčasného důchodu.

Chilský prezident Sebastián Piñera by měl ještě tento měsíc rozhodnout, zda bude čtrnácti mužům přiznána penze, která by dělala měsíčně 200 tisíc pesos (asi 7200 korun).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy