Nejhorší noční můra jste vy, řekl chilský horník médiím

Radim Klekner Radim Klekner
19. 10. 2010 14:00
Třiatřicet mužů čelí lukrativním nabídkám televizních společností i velkých deníků
Záchrana horníků byla velkou show, médiím to ale nestačí a chtějí znát podrobnosti z pobytu v podzemí
Záchrana horníků byla velkou show, médiím to ale nestačí a chtějí znát podrobnosti z pobytu v podzemí | Foto: Reuters

Copiapó - Po devětašedesát dní, které strávili v hloubce téměř sedm set metrů pod zemí, demonstrovalo třiatřicet chilských horníků celému světu houževnatost, vytrvalost a pevnou vůli. A také jednotu a solidaritu silnějších s těmi slabšími, které jsou nezbytné pro přežití v extrémních podmínkách.

To, co je celý čas sjednocovalo, se teď snaží narušit nabídkami lukrativních honorářů za poskytnutí "exkluzivního interview" zástupci médií. Zejména těch, které si mohou dovolit vydat jednorázově tisíce, případně desetitisíce dolarů.

První ze zachráněných horníků, Florencio Ávalos, si nechal od japonského deníku Asahi Šimbun vyplatit za rozhovor pět set dolarů. Přítelkyně Jonniho Barriose, který se dostal z dolu jako jedenadvacátý v pořadí, poskytla jednomu argentinskému listu několik zběžných informací za láhev pálenky.

Žena Carlose Mamaniho, jediného Bolívijce mezi třiatřiceti zasypanými horníky, hovořila před reportérem listu The New York Times na rovinu: "Jsme chudí. Proč bychom teď nemohli dostat trochu peněz, abychom nakrmili své děti?"

Rodinám některých horníků bylo na druhé straně nabídnuto až 25 tisíc dolarů, pokud poruší vzájemnou dohodu, kterou mezi sebou "los 33" uzavřeli ještě v podzemí.

Profesionálové

Svůj příběh chtějí horníci médiím, vydavatelům a filmařům prodat společně a o peníze z prodeje práv se podělit rovným dílem.

Pobyt početných televizních týmů, ale i jednotlivých novinářů, kteří se vydali zpravodajsky krýt záchranu třiatřiaceti horníků z Copiapá, něco stojí.

Tištěným médiím na celém světě ustavičně klesá náklad a televizím zase sledovanost. Fakt, že cestu chilských horníků z podzemí na povrch dolu sledovaly v přímém přenosu miliony lidí ze všech koutů zeměkoule, představoval zcela mimořádnou příležitost tento trend alespoň na okamžik pozastavit. A alespoň krátkodobě navýšit příjmy z prodeje a reklamy.

Po peklu v podzemí, čeká horníky peklo na zemi. Novináři jim jen tak nedají pokoj
Po peklu v podzemí, čeká horníky peklo na zemi. Novináři jim jen tak nedají pokoj | Foto: Reuters

Na dopisovatele kryjící podobnou událost je vykonáván ze strany managementu patřičný nátlak, aby se pokusili získat exkluzivní informace. Leckdy to ale ani není třeba. Novináři jsou vesměs profesionálové, kteří dobře vědí, co se žádá.

Když se otec Florencia Ávalose snažil minulou středu dostat ke svému synovi, kterého právě vytáhli z dolu, kameramani zápasící o nejlepší pozici při natáčení jej bez okolků odstrčili na stranu.

Když se něco podobného stalo při nedělní mši uspořádané na pozemku dolu dvouleté vnučce Omara Reygadase, který byl sedmnáctým zachráněným, šestapadesátiletý chilský horník se nijak netajil tím, co si o médiích myslí.

Kameramanům strkajícím jeden do druhého, aby jej mohli zachyti s vnučkou v náručí, řekl: "Tam dole jsem měl noční můry. Nejhorší noční můra jste ale vy všichni."

Odškodnění za újmu na zdraví

Otázkou zůstává, zda tlak médií skutečně vydrží všichni ze zachráněných mužů.

"Několikrát se mi stalo, že jsem ztratil veškerou víru," přiznal Jonni Barrios, když hovořil o prvních sedmnácti dnech, kdy muži uvěznění v dole nevěděli, zda je záchranné týmy snažící se provrtat do chodby, v níž přebývali, skutečně najdou.

"Byl se mnou celý čas Bůh a s tím jsem mohl hovořit," dodal. "Víc vám ale opravdu nemohu říct."

Korespondent listu Asahi Šimbun přiznal, že za interview s Ávalosem zaplatil pět set dolarů. Zároveň ale vyslovil názor, že zachráněný horník "zatajuje důležité detaily" z pobytu v podzemí.

Žena Mária Sepúlvedy, který proslul jako hlavní bavič ve skupině třiatřiceti mužů, dala novinářům jasně na srozuměnou, že mají za informace platit, protože její muž je "fyzicky i psychicky vyčerpán" a měl by být "odškodněn".

Sepúlveda již přislíbil rozhovor televizní stanici ABC, ta ale popírá, že by mu zaplatila nějakou zálohu.

Marcos Aciares, který měl původně být jedním z třiatřiceti mužů, kteří zůstali zasypaní v dole, nakonec ale zůstal doma, si již od chilské televize nechal zaplatit v přepočtu čtyři tisíce dolarů a tedy částku odpovídající jeho tříměsíčnímu výdělku.

Důl u Copiapá zůstane zřejmě trvale uzavřen a bez práce je nyní také více než stovka kolegů Sepúlvedy a dalších zachráněných mužů těšících se nyní přízni médií.

Na pozemek se ale už chystají filmaři. Hovoří se o tom, že práva na zfilmování svého příběhu prodali "los 33" za téměř půl milionu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy