záchranář

Pro Češku se muselo vydat 23 rakouských záchranářů, její skupina neodhadla náročnost túry

Rakouští záchranáři podnikli v noci na čtvrtek rozsáhlou akci na hornorakouské hoře Krippenstein kvůli kolapsu 28leté ženy, která byla součástí české skupiny alpinistů. Do akce na horu vysokou 2100 metrů vyrazilo 23 záchranářů. Žena, která nekomunikovala, musela být snesena níže k ošetření lékařem pohotovostní služby a následně byla převezena do nemocnice. Turistka byla součástí čtyřčlenné skupiny přátel z Česka, napsala agentura APA.

Skupina vyjela na horu lanovkou ve středu před polednem. Následně se chtěli vydat na túru přes náhorní plošinu s navazujícím sestupem do lokality Koppenwinkelalm. Alpinisté znalí místních poměrů odhadli jejich záměr na celodenní túru. Když byla skupina na cestě deset hodin, žena se zhroutila. S okolím nekomunikovala a přátelé volali tísňovou linku.

Skupina pak ale nebyla telefonicky k dosažení. Záchranná služba Obertraun na místo vyslala svůj tým a díky světelným signálům dokázala hledané lokalizovat. Vyproštění s pomocí vrtulníku s lanem nebylo možné kvůli tmě a poloze místa neštěstí. Na místo se vydal předvoj záchranářů a vzhledem k obtížnosti akce si už během výstupu vyžádal podporu horské služby ze sousedního Hallstattu. Když záchranáři dorazili k ženě, byl její celkový stav velmi vážný. Proto byli dodatečně přivoláni dva horští lékaři.

Zároveň začal transport s pomocí horských nosítek. Kvůli strmému terénu bylo po většinu cesty nutné jištění lanem. Po čtyřech hodinách došli záchranáři s pacientkou na horskou louku Koppenwinkelalm, kde se Češky ujal lékař. Podle první diagnózy žena utrpěla "nejasné neurologické poranění", pravděpodobně související s úpalem a přetížením organismu. Po poskytnutí první pomoci byla žena převezena do nemocnice. Dohromady se na záchraně ženy podílely tři desítky záchranářů a lékařů.

Zdroj: ČTK

Rakouští záchranáři dostanou za pomoc na Moravě po tornádu medaile

Šest členů posádek dvou rakouských vrtulníků, které na jihu Moravy pomáhaly večer 24. června po tornádu s převozem zraněných, dostane medaili českého ministra vnitra. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) jim ve středu poděkoval během tiskové konference a připomněl, že jejich práci ztěžovala složitá povětrnostní situace. Medaili jim předá velvyslanectví ve Vídni.

V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku ve středu končí s pomocí hasiči, protože demoliční práce už jsou hotové. Zůstávají policisté, vojáci a psychologové. Vláda chce podle Hamáčka v místě posílit stavební úřady, které vydávají povolení k stavbám, a pomoci starostům, kterým chybějí lidé. Náklady na pomoc hasičů, včetně opotřebování strojů, Hamáček zatím odhadl na 200 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat