kniha

Německý historický ústav zpřístupnil na internetu kritickou edici Mein Kampfu

Mnichovský Ústav pro soudobé dějiny zpřístupnil na internetu komentovanou edici politického manifestu nacismu Mein Kampf. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA. Historici vydali kritickou edici v tištěné podobě v roce 2016, což tehdy vyvolalo kritiku. Ústav doufá, že zveřejněním na internetu osloví publikum, které by jinak čerpalo z jiných a nekomentovaných verzí ideologického díla Adolfa Hitlera.

Podle ředitele historického ústavu Andrease Wirschinga mnoho lidí žádalo instituci, kterou řídí, aby umístila kritickou edici ideologického manifestu nacismu na internet. "Tímto krokem chceme vyvážit jiné verze Mein Kampfu z často pochybných zdrojů, jež kolují po internetu, seriózním a vědecky založeným referenčním bodem," uvedl Wirsching.

Zájemci si tak mohou na internetu přečíst celou publikaci, kterou v roce 2016 vydali němečtí historikové. Kritická edice tehdy vzbudila kritiku například u části židovské obce v Bavorsku. Další kritické verze knihy byly vydány v posledních letech také ve Francii či Polsku. Nekomentovaný překlad vyšel i v dalších zemích, a to včetně Česka.

Zdroj: ČTK

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat