Kiska se stal prezidentem nečestně, usnesla se sněmovna. Podle něj jde o Ficovu mstu

ČTK ČTK
7. 11. 2024 19:13
Exprezident Slovenska Andrej Kiska získal v roce 2014 prezidentský mandát v zemi nečestným způsobem a poškodil dobré jméno nejvyšší ústavní funkce, odhlasovali slovenští poslanci. Usnesení navrhli a v hlasování prosadili poslanci vládní koalice premiéra Roberta Fica v reakci na pravomocné odsouzení Kisky za daňový podvod. Podle Kisky jde o Ficovu mstu za to, že ho v prezidentské volbě porazil.
Slovenský exprezident Andrej Kiska
Slovenský exprezident Andrej Kiska | Foto: Archiv Andreje Kisky.

Kiska už předem tvrdil, že usnesení potvrzuje, že celý s ním související proces byl jen nástrojem Ficovy politické msty. Současného předsedu vlády Kiska před deseti lety porazil v přímé prezidentské volbě. Fico se  podle něj nikdy nesmířil s prohrou v prezidentských volbách a s tím, že ho Kiska jako prezident odmítl jmenovat předsedou ústavního soudu. V prohlášení Kiska rovněž napsal, že ministerstvo financí nezjistilo pochybení ohledně nákladů na jeho prezidentskou kampaň.

Odvolací soud na Slovensku minulý týden uznal Kisku vinným v kauze, která se týkala nadměrných daňových odpočtů jeho rodinné firmy KTAG ve výši přes 155 tisíc eur (3,9 milionu Kč) v souvislosti s účtováním nákladů na prezidentskou kampaň. Krajský soud v Prešově za to Kiskovi vyměřil trest jeden rok vězení, který mu současně odložil na zkušební dobu dvou let.

Sněmovna podle usnesení "důrazně odsuzuje podvodné jednání" Kisky, který podle ní v prezidentské kampani obelhal občany, jakož i své protikandidáty a tím znevážil prezidentský úřad. Ve schváleném dokumentu sněmovna také uvedla, že elitní útvar prokuratury (ÚSP) a elitní policejní jednotka (NAKA) zneužily Kiskův skutek k obvinění Fica a dalších lidí s cílem zajistit vazební stíhání opozičních politiků a nezákonně ovlivnit politickou soutěž v zemi.

Předloni policie obvinila Fica, který byl tehdy opozičním politikem, a další tři lidi kvůli podezření ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) v době dřívějšího vládnutí Směru-SD. Mezi poškozenými byl podle policie také Kiska, kterého Fico už dříve označoval za daňového podvodníka.

Sněmovna v roce 2022 souhlas k vazebnímu stíhání Fica nedala. Ve vazbě tehdy ale skončil Ficův blízký spolupracovník a exministr vnitra Robert Kaliňák, který je nyní ministrem obrany. Prokuratura později stíhání Fica, Kaliňáka a dalších obviněných zrušila. Mezi stíhanými byl i někdejší policejní prezident Tibor Gašpar, který je nyní místopředsedou sněmovny za Směr-SD a který návrh uvedeného usnesení ke Kiskovi ve sněmovně zdůvodnil.

Opoziční politici ve sněmovně uvedli, že vládní koalice zneužívá parlament k šíření nenávisti a k zasahování politiky do práce policie či prokuratury.

Směr-SD po loňském návratu k moci spolu s partnery v koalici v rámci změn v trestním právu už například prosadil rozpuštění ÚSP. Za nynější vlády rovněž došlo k reorganizaci policie tak, že NAKA zanikla.

Video: Na Slovensku je výjimečně toxická atmosféra. Motivuje devianty, říká exministr Káčer (17. 5. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Rastislav Káčer | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy