Záplavy v Pákistánu mají už přes 1200 obětí, dětem hrozí smrt kvůli choleře a malárii

2. 9. 2022 19:05
Pákistánská armáda za poslední den zachránila další dva tisíce lidí z oblastí, které v předchozích týdnech zaplavily rekordních povodně. Ty si od poloviny června vyžádaly už přes 1200 obětí, včetně více než čtyř stovek dětí. Mnoha dalším dětem hrozí podle organizace UNICEF smrt kvůli nemocem, jako jsou cholera či malárie. Zaplavena je třetina země a postiženo je přes 33 milionů obyvatel Pákistánu.
Několik měsíců trvající monzunové deště způsobily velké záplavy v Pákistánu. Zahynulo při nich dosud přes 1200 lidí.
Několik měsíců trvající monzunové deště způsobily velké záplavy v Pákistánu. Zahynulo při nich dosud přes 1200 lidí. | Foto: Reuters

"Devadesát procent lidí z postižených oblastí stále čeká na pomoc, situace je velmi vážná, lidé hladoví," řekl novinářům vedoucí místní charity Edhi Foundation. "Situace je velmi špatná a zdá se, že se bude zhoršovat," dodal. Vyzval rovněž pákistánskou vládu, aby zrušila letité embargo na některé zahraniční nevládní organizace, které viní z "protistátní činnosti".

Také Dětský fond OSN (UNICEF) varoval, že humanitární situace se v příštích dnech a týdnech může v zemi dál zhoršit, protože v regionech, které jsou stále pod vodou, jsou očekávány další silné srážky. Ohroženy jsou miliony dětí a statisíce těhotných žen, uvedl UNICEF.

Nové povodně se očekávají i v provincii Sindh, která patří k nejpostiženějším oblastem. V uplynulém týdnu navíc lijáky znovu způsobily rozvodnění řeky Indus, která protéká Pákistánem od severu k jihu a vlévá se do Arabského moře.

Od začátku záchranných prací evakuovala armáda podle Reuters na 50 000 lidí, většinu čluny, ale některé i letecky. "Za posledních 24 hodin jsme evakuovali 1991 uvězněných osob," uvedla v pátek armáda.

Záplavová vlna se nyní blíží k velkým městům provincie Sindh, varoval pákistánský úřad pro řešení katastrof. Do oblasti byly vyslány na pomoc vojenské vrtulníky a čluny. "Je to závod s časem," upozornil mluvčí provinční vlády Murtáza Vaháb.

Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly silnice, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Zabily také přes 700 tisíc koz, krav a buvolů, uvedla dnes agentura AP. Vláda musí dovážet zeleninu i obilí, protože hrozí jejich nedostatek. Podle AP jedná o dovozu pšenice s Ruskem.

OSN tento týden označila situaci v Pákistánu za "bezprecedentní klimatickou katastrofu" a vyzvala své členy k poskytnutí 160 milionů dolarů (asi 3,9 miliardy Kč) na pomoc této zemi. V noci na dnešek v Islámábádu přistála další letadla s potravinami, léky a stany, mimo jiné devátý let ze Spojených arabských emirátů (SAE) a první z Uzbekistánu, uvedla AP. V minulých dnech poskytly humanitární pomoc Čína, Saúdská Arábie, Katar či Turecko. USA oznámily, že jsou připraveny poskytnout 30 milionů dolarů.

Výjimečné monzunové deště a záplavy přičetl klimatickým změnám tento týden i generální tajemník OSN António Guterres. Šéf OSN se chystá příští pátek 9. září do Pákistánu navštívit postižené oblasti a setkat se s místními činiteli.

Pákistánský premiér Šabház Šaríf zrušil sobotní cestu do SAE a místo ní pojede do postižených regionů. Šaríf tento týden označil povodně ve své zemi za "největší v dějinách Pákistánu".

 

Právě se děje

Další zprávy