"Devadesát procent lidí z postižených oblastí stále čeká na pomoc, situace je velmi vážná, lidé hladoví," řekl novinářům vedoucí místní charity Edhi Foundation. "Situace je velmi špatná a zdá se, že se bude zhoršovat," dodal. Vyzval rovněž pákistánskou vládu, aby zrušila letité embargo na některé zahraniční nevládní organizace, které viní z "protistátní činnosti".
Také Dětský fond OSN (UNICEF) varoval, že humanitární situace se v příštích dnech a týdnech může v zemi dál zhoršit, protože v regionech, které jsou stále pod vodou, jsou očekávány další silné srážky. Ohroženy jsou miliony dětí a statisíce těhotných žen, uvedl UNICEF.
Nové povodně se očekávají i v provincii Sindh, která patří k nejpostiženějším oblastem. V uplynulém týdnu navíc lijáky znovu způsobily rozvodnění řeky Indus, která protéká Pákistánem od severu k jihu a vlévá se do Arabského moře.
Od začátku záchranných prací evakuovala armáda podle Reuters na 50 000 lidí, většinu čluny, ale některé i letecky. "Za posledních 24 hodin jsme evakuovali 1991 uvězněných osob," uvedla v pátek armáda.
Záplavová vlna se nyní blíží k velkým městům provincie Sindh, varoval pákistánský úřad pro řešení katastrof. Do oblasti byly vyslány na pomoc vojenské vrtulníky a čluny. "Je to závod s časem," upozornil mluvčí provinční vlády Murtáza Vaháb.
Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly silnice, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Zabily také přes 700 tisíc koz, krav a buvolů, uvedla dnes agentura AP. Vláda musí dovážet zeleninu i obilí, protože hrozí jejich nedostatek. Podle AP jedná o dovozu pšenice s Ruskem.
OSN tento týden označila situaci v Pákistánu za "bezprecedentní klimatickou katastrofu" a vyzvala své členy k poskytnutí 160 milionů dolarů (asi 3,9 miliardy Kč) na pomoc této zemi. V noci na dnešek v Islámábádu přistála další letadla s potravinami, léky a stany, mimo jiné devátý let ze Spojených arabských emirátů (SAE) a první z Uzbekistánu, uvedla AP. V minulých dnech poskytly humanitární pomoc Čína, Saúdská Arábie, Katar či Turecko. USA oznámily, že jsou připraveny poskytnout 30 milionů dolarů.
Výjimečné monzunové deště a záplavy přičetl klimatickým změnám tento týden i generální tajemník OSN António Guterres. Šéf OSN se chystá příští pátek 9. září do Pákistánu navštívit postižené oblasti a setkat se s místními činiteli.
Pákistánský premiér Šabház Šaríf zrušil sobotní cestu do SAE a místo ní pojede do postižených regionů. Šaríf tento týden označil povodně ve své zemi za "největší v dějinách Pákistánu".