povodně

Liberec sčítá škody po povodních, jen na majetku města dosáhnou 70 milionů korun

Prudké lijáky a následná blesková povodeň v Liberci způsobily o víkendu škodu jen na majetku města minimálně za 70 milionů korun. Radnice žádá o finanční pomoc stát. Informovala o tom mluvčí radnice Jana Kodymová. Výčet škod podle ní není definitivní. "Sčítá se to dál," dodala.

V Liberci v sobotu od poledne do půlnoci napršelo přes 45 litrů vody na metr čtvereční a vyhlášen byl druhý povodňový stupeň. Zmírnit dopady na město pomohla přehrada Harcov, když z ní odtékalo méně vody, než do ní přitékalo. Hladina se kvůli tomu zvedla o více než metr a půl a voda zcela zaplavila i promenádní cestu kolem přehrady.

O pomoc při odstraňování škod chce radnice jednat s ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (oba za ANO). "Definitivní výši škod budeme znát v následujících hodinách a dnech, nicméně už teď víme, že odstranit všechny následky povodně nás přijde řádově na desítky milionů, což bude znamenat mimořádnou zátěž pro rozpočet. Proto jsem dnes písemně požádal ministry Havlíčka a Dostálovou, aby stát pomohl a přispěl na opravu infrastruktury," uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK

V Německu se kvůli záplavám zřítilo šest domů, okolo třiceti osob se pohřešuje

Kvůli záplavám a neustávajícímu dešti se na západě Německa v noci na čtvrtek zřítilo šest domů. Okolo 30 lidí se pohřešuje, informovala s odvoláním na policii rozhlasová stanice SWR. Dalších 25 domů má v obci Schuld ve spolkové zemi Porýní-Falc narušenou stabilitu a hrozí jim zřícení. Situace na místě je nepřehledná, upozornil policejní mluvčí z Koblenzu; prozatímní bilance pohřešovaných se tedy může změnit.

Kvůli prudkým záplavám je v ohrožení pět lidí v domě v obci Waxweiler, který je ze všech stran obklopen vodou. Záchranáři se k nim nemohou dostat ani na člunech, čekají proto na pomoc vrtulníku, uvádí SWR.

Zdroj: ČTK

Počet loňských živelních škod byl třetí nejvyšší za deset let

Počet loňských živelních škod byl třetí nejvyšší za posledních deset let, objem druhý nejvyšší za stejné období. Důvodem bylo hlavně řádění orkánu Sabine a série povodní, informovala ve čtvrtek Česká asociace pojišťoven. Pojišťovny v roce 2020 řešily 83 000 pojistných událostí na majetku způsobených povodněmi, vichřicemi nebo krupobitím včetně ostatních škod ze srážek za celkem 2,96 miliardy Kč. O rok dříve to bylo 75 000 těchto škod za 2,82 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Pokračovat