Pákistán jako oběť klimatické změny. Třetina země je pod vodou, zemřelo už 1136 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2022 19:06
Povodně v Pákistánu způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už 1136 životů a podle předběžných odhadů vlády způsobily v zemi škody za nejméně 10 miliard dolarů, v přepočtu 246 miliard korun.
Foto: Reuters

Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.

Ničivé povodně v Pákistánu jsou "největší v dějinách Pákistánu", prohlásil v úterý pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. "Škody způsobené naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu," citovala ministerského předsedu agentura AFP. "Doslova třetina Pákistánu je teď pod vodou," popsala Sherry Rehmánová, ministryně pro klima.

Podle Rehmánové je současná situace "klimatickou humanitární katastrofou ohromných rozměrů". Desetitisíce rodin se musely evakuovat ze svých domovů k příbuzným, do státních uprchlických táborů, nebo prostě ven, kde čekají na pomoc v podobě stanů, ale i jídla a zdravotnických potřeb.

Organizace spojených národů vyzvala k poskytnutí 160 milionů dolarů na pomoc Pákistánu postiženému katastrofálními záplavami. "Pákistán je plný utrpení," prohlásil ve své výzvě generální tajemník OSN António Guterres. Rozsah neštěstí, které zničilo obydlí, školy, zdravotnická zařízení a živobytí milionů lidí, si žádá přednostní pozornost světa, dodal.

Podle Guterrese by 160 milionů dolarů mělo pomoci zajistit potraviny, vodu, hygienická zařízení, dočasné vzdělávání a zdravotní péči pro 5,2 milionu osob.

"Přestaňme být náměsíčnými vůči destrukci naší planety klimatickou změnou," řekl Guterres ve svém videovzkazu. "Dnes je to Pákistán. Zítra to může být vaše země," prohlásil šéf OSN. Mluvčí OSN podle agentury Reuters oznámil, že Guterres se příští týden vydá do Pákistánu, aby se podíval na "bezprecedentní klimatickou katastrofu".

Jenom USA se zavázaly Pákistánu v reakci na přírodní katastrofu poskytnout 30 milionů dolarů, které mají jít přes Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). USA přitom budou upřednostňovat naléhavou potravinovou pomoc, zajištění nezávadné vody, hygienická opatření, finanční pomoc a pomoc při poskytování přístřeší, oznámilo americké velvyslanectví v Pákistánu.

Podle ministra financí Ahsana Ikbála se Pákistán stal obětí klimatické změny způsobené rozvinutými státy. "Naše uhlíková stopa je nejnižší na světě. Za tohle nese odpovědnost mezinárodní společenství. Měli by nám pomoct vylepšit naši infrastrukturu tak, aby byla klimaticky odolnější," řekl Ikbál.

 

Právě se děje

Další zprávy