Ukrajinci pálili na okupanty "zakázanou" zbraní. Rusové se zmateně rozutekli

pru ČTK pru, ČTK
20. 9. 2023 14:01
Na sociálních sítích kolují záběry, které zachycují ukrajinský útok kazetovou municí, jejíž používání v probíhajícím konfliktu mnozí západní představitelé kritizují. Noční klip ukazuje, jak se střela rozptýlila na několik menších bomb a zasáhla i stanoviště nepřítele. Ruští vojáci v tu chvíli začali hromadně prchat.
Záběry zachycují noční ukrajinský útok kazetovou municí na ruské pěšáky | Video: Telegram/Supernova+

Video se na počátku tohoto týdne začalo šířit zejména po sociální síti Telegram. Kanál Supernova+, který sleduje dění na Ukrajině, ho jen ironicky komentoval slovy, že na místě proběhlo "krmení ruských holubů". Přesná lokace ani čas pořízení záběrů ale nejsou známé, jak píše i web Newsweeku,

V bojích na Ukrajině využívají kazetovou munici obě strany konfliktu a navzájem se z takových útoků obviňují. Používání ničivých bomb ale lidskoprávní organizace i někteří západní lídři odsuzují. Úmluvu zakazující jejich převoz a výrobu od roku 2008 podepsalo po světě přes 120 zemí - nikoliv však Spojené státy, Rusko nebo Ukrajina.

Právě od USA dostala Ukrajina na počátku července dodávku kazetové munice ve formě dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Americký prezident Joe Biden tehdy označil takové rozhodnutí za "velmi obtížné". Jen pár týdnů poté list The Washington Post informoval o tom, že dodané prostředky začaly ukrajinské síly používat proti ruským invazním silám na jihovýchodě země. Jeden z ukrajinských představitelů americkému deníku řekl, že armáda munici nasadila, aby rozbila zákopy, které brzdí ukrajinské jednotky snažící se získat zpět okupované území.

Moskva tehdy americké dodávky ostře zkritizovala. Ruské velvyslanectví v USA podle agentury TASS sdělilo, že rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Podle mezinárodních organizací, včetně OSN, však existují důvěryhodné důkazy o tom, že ruská vojska munici používají již od prvního dne agrese proti Ukrajině.

Washington navzdory odmítavým reakcím západních představitelů před týdnem oznámil, že je blízko schválení dalších dodávek střel s dlouhým doletem schopných nést právě kazetovou munici. Tentokrát by Kyjevu poskytly upravené střely ATACMS, které mohou urazit až 306 kilometrů, či jinou verzi raket GMLRS, než kterou už má Ukrajina k dispozici. Rozhodnutí vyslat tyto systémy ale ještě není finální, upozornily zdroje agenturu Reuters.

Kazetová munice patří mezi ničivé prostředky i kvůli tomu, že vybuchne ve vzduchu nad svým cílem a vypustí desítky menších bomb, které se rozprostřou po libovolně velké oblasti, nejvíce až jako několik fotbalových hřišť. Menší bomby explodují na kovové šrapnely, které mohou trhat končetiny nebo způsobit jiné smrtící zranění. Jelikož některé z těchto menších náloží mohou být vadné a nemusejí vybouchnout ihned, obzvláště rizikovými jsou pak pro děti, které na ně mohou narazit i léta po skončení konfliktu a vzít je do rukou.

Animace: Video vysvětluje, jak funguje kazetová munice:

Zabíjíte civilisty kazetovou municí, viní Rusy. Zbraň je zkázonosná ze dvou důvodů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy