Elitní Putinovi výsadkáři opět zachraňují pěšáky na frontě. A to je pro Rusy ztráta

lis lis
20. 9. 2023 8:00
Rusko podle britského ministerstva obrany opět posílilo své bojem "přetížené" pěšáky v Záporoží. Na frontu vyslalo jedny z nejelitnějších bojovníků ruského prezidenta Vladimira Putina – jednotky výsadkářů (VDV). Analytici nasazení těchto vojáků pro pozemní boje na frontě vnímají jako velký krok zpět.
Elitní Putinovi vojáci "chrání" pěšáky v Záporoží. Podle analytiků jde o velký krok zpět | Video: Reuters

Už koncem srpna vydal americký Institut pro studium války (ISW) analýzu o tom, jak se Rusko stále častěji obrací v době své agrese na Ukrajinu na své elitní výsadkáře. Aby ukrajinské protiofenzivě zabránilo v průlomu, nasadilo je na několika místech frontové linie. Elitní ruské síly v důsledku toho ale utrpěly velké ztráty. Začátkem tohoto měsíce přišly dokonce o jednoho z výše postavených velitelů.

Rusko posílilo jednotky v posledních dvou týdnech především okolo města Orichiv v Záporožské oblasti. "Při plném počtu by tyto síly měly tvořit asi 10 tisíc elitních výsadkářů. Téměř všechny jednotky jsou však s vysokou pravděpodobností dramaticky poddimenzované," napsalo britské ministerstvo obrany s tím, že i samotné armádní vedení VDV bude se současnou situací nejspíše vysoce nespokojené.

I když se ruští velitelé pokusili "obnovit výsadkové jednotky jako vysoce mobilní údernou sílu pro útočné operace", elitní výsadkáři jsou opět využíváni jako řadová pěchota k posílení přetížených pozemních sil, píše se v britské analýze.

S tímto tvrzením souhlasí i americký ISW. "Degradace těchto sil pravděpodobně oslabí ruskou schopnost udržet komplexní obranné operace a téměř jistě naruší jakýkoli ruský záměr obnovit ofenzivní operace ve velkém měřítku, které se převážně opíraly o relativně elitní pěchotu, která Rusku nyní chybí," uvedl Institut pro studium války v srpnu. Podle amerických analytiků kvalita těchto jednotek nejspíše degraduje vlivem "vysokého operačního tempa".

Záběry ukazují, jak ukrajinští vojáci osvobozují vesnici Andrijivka

Záběry ukazují, jak ukrajinští vojáci osvobozují vesnici Andrijivka | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy