Dháka - Bangladéšští záchranáři v pátek vyprostili 45 živých lidí z trosek osmipodlažní budovy, která se ve středu zřítila nedaleko metropole Dháky.
V jejích troskách podle dosavadní bilance zahynulo nejméně 272 lidí, ale předpokládá se, že tento počet nadále poroste.
"Dnes jsme zachránili 45 lidí, z nichž 41 bylo na stejném místě. Jsou živí," řekl agentuře AFP policejní důstojník Ahmad Ali.
Záchranářům se zatím z trosek osmipodlažní budovy Rana Plaza, která spadla na dháckém předměstí Savar, podařilo vyprostit více než 2000 lidí. Kolem 1500 z nich utrpělo různě závažná zranění. Lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů.
Jedná se o nejhorší průmyslovou katastrofu v dějinách Bangladéše. V budově bylo před zřícením více než 3000 lidí - hlavně žen, které pracovaly v textilních dílnách, jež dodávají zboží pro světové oděvní řetězce.
Neštěstí, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.
Zmar v Dháce: Bangladéš hledá v troskách budovy přeživší
Příčinou zřícení domu byly patrně stavební nedostatky. Dhácký úřad pro rozvoj města ve čtvrtek podal žalobu na majitele budovy kvůli vadné konstrukci a zažaloval také pět oděvních závodů a majitele budovy, že způsobili smrt desítek lidí.
Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.