Přímá cesta k vyhynutí. Vzácné orangutany v Indonésii ohrožuje výstavba přehrady

Jana Václavíková Jana Václavíková
6. 3. 2019 21:42
Přehrada v Indonésii ohrožuje vzácný druh orangutana, kterého vědci popsali teprve před dvěma lety. Vzniká v rámci čínské iniciativy Pás a stezka a kvůli ní může většina populace těchto lidoopů uhynout.
Kriticky ohrožený orangutan tapanulijský.
Kriticky ohrožený orangutan tapanulijský. | Foto: Tim Laman / Wikimedia Commons

Orangutan tapanulijský s kudrnatými chlupy, který se od svých příbuzných liší také stavbou lebky a čelistí, se ihned po popsání dostal mezi nejohroženější zvířata.

Asi 800 těchto orangutanů žije jen na třech místech v pralese Batang Toru na indonéském ostrově Sumatra. Novou hrozbu, která by mohla jejich počty fatálně snížit, představuje právě stavba vodní přehrady. Ta zaplaví dvě ze tří míst, ve kterých orangutani žijí.

"Je velice riskantní dávat všechna vejce do jednoho košíku. Zůstane malé množství zvířat, které nebude dostačující pro životaschopnou populaci," popisuje možnosti přežití druhu specialista na ochranu primátů Serge Wich pro BBC. "Přehrada postaví orangutany na přímou cestu k vyhynutí," varuje.

Podle něj nejde ale jen o orangutany, ohrožena budou i další zvířata. V pralese se vyskytují také giboni a tygři sumaterští. "Na místě, kde budují přehradu, je ve skutečnosti největší koncentrace živočichů, takže jde o nejhorší oblast v lese, kde byste ji mohli stavět," doplňuje. "Existuje mnoho jiných potenciálních míst v Indonésii, kde lze přehradu postavit… Není jasné, proč musí být postavena právě tady," upozorňuje.

Vodní elektrárna, která má do roku 2022 v pralese vyrůst, bude zásobovat obyvatele severní části ostrova čistou a udržitelnou energií. Tvrdí to alespoň čínská firma Sinohydro, která ji v postaví v rámci iniciativy Pás a stezka, novodobé Hedvábné stezky, která má ekonomicky a kulturně spojovat Asii s Evropou a Afrikou.

Elektrárna bude stát až na jednu a půl miliardy dolarů (34 miliard korun) a Indonésie se kvůli ní masivně zadluží.

Rybolov bez vody

Ačkoliv přehrada získala stavební povolení a vznikla zpráva, která zkoumá její vliv na životní prostředí, ochránci přírody z indonéské organizace Walhi na ni podali žalobu.

Jako problém vidí zaplavení území, které je domovem vzácných živočišných druhů nebo způsob, jakým přehrada ovlivní životy obyvatel po proudu řeky.

Přehrada bude podle plánu zadržovat vodu mezi šestou hodinou večerní až do poledne následujícího dne. Dalších šest hodin bude voda vypuštěná. To podle výkonného ředitele organizace Dana Tarigana obyvatele negativně ovlivní. "Přerušení toku řeky ovlivní rybaření místních obyvatel podél řeky Batang Toru. Farmáři nebudou moct využívat vodu z řeky na zavlažování svých polí," uvedl pro indonéský deník The Jakarta Post.

Počátkem týdne jejich žalobu soud zamítl. "Podnikneme všechny možné legální kroky," uvedl Tarigan, výkonný ředitel organizace Walhi. "Věříme, že tento projekt není v souladu s čínskou iniciativou Pás a stezka, kterou propaguje prezident Si Ťin-pching, protože projekt nenabídne vzájemné benefity, jak čínská vláda slíbila," dodal.

Video: Kvůli palmovému oleji mizí přírodní bohatství. Ekologický kolaps pocítíme i my, říká Lhota

Máme to štěstí, že žijeme ve vyspělé a bezpečné zemi. Můžeme si namlouvat, že se nás ekologická krize rozvojových zemí netýká, říká Stanislav Lhota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy