prales

Ničení amazonského pralesa výrazně přispělo k rychlému růstu brazilských emisí

Ničení amazonského pralesa vloni výrazně přispělo k prudkému růstu emisí skleníkových plynů v Brazílii. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na zprávu brazilských ekologických organizací. Podle odhadů se emise skleníkových plynů vloni v Brazílii meziročně zvýšily o 12 procent a byly nejvyšší od roku 2005. Brazílie patří mezi největší světové znečišťovatele.

Loňské emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v Brazílii se zvýšily zhruba na 2,4 miliardy tun. To bylo nejvíce od roku 2005 a zhruba o 700 milionů tun více než v roce 2010.

V Brazílii má velký podíl na emisích přeměna krajiny a mýcení lesů, především amazonského pralesa. Loni tyto aktivity vytvořily zhruba polovinu všech emisí. Ničení amazonského pralesa podle odborníků navíc snižuje schopnost zadržovat oxid uhličitý.

Růst emisí v loňském roce částečně souvisí s pandemií covidu-19 a obnovou hospodářské aktivity po její hlavní fázi. Množství emisí skleníkových plynů kvůli odlesňování a přeměně krajiny ale v Brazílii roste už řadu let. Za poslední tři roky, kdy byl u moci prezident Jair Bolsonaro, se množství těchto emisí zvýšilo zhruba o pětinu.

Zdroj: ČTK

Amazonský prales mizí stále rychleji, zažil nejpustošivější květen v historii

Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii. Za uplynulý měsíc se zde vykácela plocha 1180 kilometrů čtverečních lesů, o 41 procent více než za loňský květen. Zrychlující se tempo kácení největšího deštného pralesa na světě snižuje věrohodnost slibů brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, že "eliminuje nelegální odlesňování v Brazílii do roku 2030", píše agentura AFP.

Nejnovější údaje o postupu kácení lesů v pátek zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru na základě analýzy satelitních snímků. Za letošní duben zmizelo 580 kilometrů čtverečních amazonského pralesa, za březen 368 kilometrů čtverečních. Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti právě začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa, píše AFP s odvoláním na neziskovou organizaci Klimatická observatoř, která bývá velmi kritická k vládní správě Amazonie.

Prezident Bolsonaro neziskové organizace na ochranu životního prostředí již dříve označil za "rakovinu" a opakovaně uvedl, že chce území Amazonie zpřístupnit těžařům a zemědělcům. Krajně pravicový Bolsonaro na dubnovém klimatickém summitu svému americkému protějšku Joeu Bidenovi přesto slíbil, že se pokusí o jisté ústupky. Prezidentovi oponenti to však považují za plané sliby.

Zdroj: ČTK
Pokračovat