ochrana přírody

Stavbaři při opravě školky zazdili rorýse. Firma i město za to dostaly pokutu

Ústí nad Labem dostalo pokutu od České inspekce životního prostředí za zazdění rorýsů při rekonstrukci školky U Plavecké haly. Pokutu dostal také zhotovitel stavebních prací. Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. Pokuta městu je 100 tisíc korun, řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

S ohledem na podaná odvolání bližší informace k případu zatím neposkytne inspekce ani radnice. Již dříve inspekce uvedla, že rozhodnutí o pokutě by se mohlo týkat porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. 

Případ se stal na začátku června 2021. Stavební firma zazdila 19 hnízd, ve kterých byla vajíčka nebo mláďata rorýsů, což je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený. Inspektoři se ihned začali případem zabývat. Majitel budovy, v níž hnízdí chráněné druhy ptáků, má povinnost stavební firmu na takovou věc upozornit. Rekonstrukce mateřské školy byla dokončena v závěru roku 2021.

Zdroj: ČTK

Vlčích teritorií v Česku přibylo na 24, v polovině z nich se narodila mláďata

Na území Česka podle údajů z loňska zasahovalo 24 vlčích teritorií, o dvě víc než o rok dřív. Nové oblasti výskytu vlků dobrovolníci z Hnutí Duha Šelmy zjistili v Orlických horách a Českém lese. Nejméně v polovině teritorií se vlkům narodila mláďata. Ve středu o informovalo Hnutí Duha Šelmy, které se sledováním šelem v divoké přírodě v Česku zabývá jako pobočný spolek ekologické organizace Hnutí Duha.

Údaje se vztahují k takzvanému vlčímu roku 2020/2021, což zahrnuje období od května 2020 do konce loňského dubna. Takové období lépe než kalendářní rok odpovídá rozmnožovacímu cyklu vlků, jejichž mláďata se většinou rodí v dubnu. Některá z teritorií zasahovala do Česka jen nepatrně. V 18 případech šlo o smečky, ve čtyřech případech o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince. Smečky obvykle čítají čtyři až šest vlků.

Narození vlčat fotomonitoring Hnutí Duha Šelmy potvrdil zatím u 12 teritorií v osmi různých oblastech Česka. V některých dalších teritoriích rozmnožení vlků zjistili jiní zoologové, například ze správ chráněných území. "Společné výsledky potvrzují trend z posledních let, kdy se vlci stále šíří do dalších oblastí," uvedl vedoucí programu Šelmy v Hnutí Duha a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat