Florence - Více než hodinu po aplikaci smrtící injekce umíral odsouzený dvojnásobný vrah v americkém státě Arizona, zatímco se jeho obhájci marně snažili zastavit popravu.
Stížnost na to, že arizonská věznice odmítla zveřejnit poskytovatele smrtící látky, však u soudu podle agentury AP neuspěla. Poprava se tak zařadila k dalším letošním kontroverzním výkonům absolutního trestu, za něž si v souvislosti s novými smrtícími látkami vysloužily kritiku úřady několika amerických států.
Joseph Rudolph Wood byl prohlášen za mrtvého až hodinu a 57 minut od chvíle, co poprava ve věznici města Florence začala ve středu odpoledne místního času. Podle svých obhájců Wood prokazatelně dýchal a byl naživu nejméně 70 minut od začátku popravy, přičemž obvyklý její čas se pohybuje kolem deseti minut.
Obhajoba se na poslední chvíli snažila popravu odložit stížností na údajné porušení ústavy, neboť arizonská věznice odmítla zveřejnit, kdo jí poskytl náplň do smrtící injekce.
Odvolání však u federálního soudu neuspělo a podobně dopadla i snaha o zrušení popravy u nejvyššího soudu v jejím průběhu. Podle obhájce Dalea Baiche, který označil popravu za zpackanou, se odsouzenec dlouhé minuty zajíkal a lapal po dechu.
Pozůstalí na kontroverzní popravu hledí s lhostejností, píše BBC. "Ten muž se dopustil hrozných vražd a vy se staráte jen o náplň injekce. Proč jste mu nedali kulku," ptá se Richard Brown.
Průběh exekuce zaskočil i zúčastněné. Jeden z právníků Dale Baich řekl, že zatímco Wood lapal po dechu, v celé místnosti bylo absolutní ticho.
"Už jsem byl u deseti poprav. Ale to, co se stalo teď, jsem v životě neviděl," prozradil CNN.
Arizona patří k řadě amerických států aplikujících tresty smrti, které jsou nuceny nahrazovat doposud užívané směsi smrtících léků novými přípravky.
Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné léky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.
Kritici tvrdí, že nevyzkoušená farmaka mohou popravovaným způsobit značné utrpení.
Woodův případ se přidal ke dvěma podobně problematickým popravám z letošního roku. V lednu vězeň v Ohiu umíral 25 minut a jeho obhájci si stěžovali na to, že mu injekce způsobila nesnesitelné utrpení.
Koncem dubna pak v Oklahomě kvůli problému se zaváděním smrtelné látky do těla odsouzeného ředitel věznice popravu dokonce zastavil, muž však poté zemřel na infarkt.
Arizona používá stejnou kombinaci léků jako Ohio - sedativum midazolam a analgetikum hydromorfon.
Pětapadesátiletý Wood byl odsouzen za to, že v roce 1989 zastřelil svou tehdejší přítelkyni a jejího otce.