V USA se chystá návrat k popravám elektrickým křeslem

ČTK ČTK
28. 5. 2014 7:55
Stát Tennessee jako první přijal zákon umožňující použít elektrické křeslo, pokud nebude pro odsouzeného k dispozici vhodná látka pro popravu injekcí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Nashville - Zmatky v USA kolem popravování pomocí injekce se smrtící látkou vedou některé americké státy k úvahám o obnovení takových metod poprav, které byly dosud považovány za méně humánní. V Tennessee by podle agentury AP některý z odsouzenců k trestu smrti mohl brzy opět zemřít na elektrickém křesle.

Smrtící injekce se postupně stala hlavním způsobem popravy ve všech 32 amerických státech, které absolutní trest uplatňují. Dodavatelé používaných chemikálií je však již nechtějí pro účely poprav poskytovat, neboť se obávají, že tak poškodí svou pověst.

Vězeňské úřady tedy v několika případech využily náhradní chemikálie a staly se terčem kritiky po kontroverzních popravách, při kterých byli odsouzenci podle očitých svědků vystaveni nepřijatelnému utrpení.

40 minut utrpení a infarkt

Tento měsíc vyvolala rozruch trýznivá poprava Clyttona Locketta, u kterého popravčí 6. května v Oklahomě použil dosud nevyzkoušenou směs smrtících látek. Lockett, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, byl po injekci postižen křečemi, zatínal zuby a až po 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.

Na veřejnou kritiku jako první razantně reagoval stát Tennessee, který minulý týden přijal zákon umožňující použít elektrické křeslo u každého odsouzeného k smrti v případě, že nebude k dispozici vhodná látka pro popravu injekcí.

Místní zákonodárci v debatách také hovořili o možnosti vrátit se k dalším metodám, od nichž se většinou upustilo před mnoha desítkami let, například k popravám zastřelením či v plynové komoře.

Pět popravených metod

Do konce 19. století bylo hlavní metodou poprav v USA oběšení. Od roku 1890 bylo zavedeno elektrické křeslo, na kterém elektrošok vyvolal u odsouzeného srdeční zástavu či mozkovou mrtvici.

Někdy ale elektřina neusmrtila ihned a popálila tělo, přičemž nebylo jasné, zda člověk nekřičí bolestí jen proto, že je proudem paralyzován. Ve 20. letech minulého století vznikla v Nevadě první plynová komora, v níž se odsouzený při plném vědomí zadusil kyanidovým plynem.

Pátou dosud povolenou popravčí metodou v USA je poprava zastřelením, kdy střelci míří na terč umístěný v oblasti srdce odsouzeného, který je připoutaný na křesle. Zatím poslední podobná poprava se uskutečnila v roce 2010 v Utahu, a to na žádost odsouzeného.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy