Jízdenky ven z pandemie. Těmito vakcínami se může Evropa bránit proti covidu-19

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Spolupráce farmaceutických gigantů: CureVac

Další předběžnou dohodu má evropská sedmadvacítka se společností CureVac z jihoněmeckého Tübingenu. Koupit by od ní chtěla nejméně 225 milionů dávek, potřeba jsou dvě na každého člověka. Vakcína je také odolnější než ta od Pfizeru nebo Moderny: vydrží tři měsíce při pěti stupních nad nulou. Podle premiéra Andreje Babiše ji má předobjednanou i Česko, vývojáři předpokládají, že by se s ní mohlo začít očkovat v létě. 

CureVac spolupracuje s americkým vizionářem Elonem Muskem a jeho firmou Tesla. Cílem je vymyslet model "mikro továren" na virový genetický materiálkteré by umožnily vyrábět miliardy dávek vakcín kdekoliv po světě. Na začátku února oznámil netradiční spolupráci s CureVac i německý farmaceutický gigant Bayer - bude se rovněž podílet na výrobě, ačkoliv dosud očkování neprodukoval. Na příští rok byla zatím plánována výroba 600 milionů dávek, díky spolupráci by to mohla být i miliarda.

 

Právě se děje

Další zprávy