vakcína

Spoluautor vakcíny proti covidu BioNTech dosáhl zisku 2,8 miliard eur

Německá farmaceutická společnost BioNTech, která společně s americkou firmou Pfizer vyvinula vakcínu proti covidu-19, hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 2,8 miliardy eur (71 miliard Kč) po ztrátě 88 milionů eur před rokem. Firma to  uvedla v tiskové zprávě. Za celé první pololetí tak vydělala téměř čtyři miliardy eur.

Čtvrtletní tržby firma zvýšila zhruba na 5,3 miliardy eur (134,5 miliardy Kč) ze 42 milionů před rokem. Vakcína proti covidu je jediným produktem firmy BioNTech na trhu, upozornila agentura Bloomberg.

Firma zlepšila odhad celoročních tržeb z prodeje vakcíny proti covidu na 15,9 miliardy eur z dříve předpokládaných 12,4 miliardy. Uvedla také, že spolu s partnerem Pfizer podepsala smlouvy na dodávku zhruba 2,2 miliardy dávek v letošním roce a více než miliardu dávek v roce příštím. Spoluzakladatel podniku Ugur Şahin prohlásil, že vakcínu zatím není třeba přizpůsobovat novým mutacím viru.

Zdroj: ČTK

Zisk AstraZeneky klesl i přes růst tržeb, k němuž přispěla vakcína proti covidu

Čistý zisk britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtvrtinu na 550 milionů dolarů (zhruba 12 miliard koreun), a to navzdory prudkému růstu tržeb, ke kterému výrazně přispěla vakcína proti covidu-19. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje vakcíny proti covidu dosáhly 894 milionů dolarů, takže se více než ztrojnásobily z 275 milionů v prvním čtvrtletím. AstraZeneca podle listu The Wall Street Journal ve druhém čtvrtletí na vakcíně dál prodělávala, ztráta se ale snížila zhruba na 13 milionů dolarů ze 40 milionů v prvním kvartálu.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a používá se snadněji než některé konkurenční přípravky. Potýká se ale i s problémy, například s potížemi při výrobě či s obavami z vedlejších účinků, kvůli kterým některé země její používání omezily či rovnou zakázaly. Obzvlášť kritické vůči této vakcíně jsou Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Pokračovat