vakcína

Výrobce dodal do Česka vakcíny proti koronaviru upravené na nejnovější variantu

Výrobce Pfizer/BioNTech v úterý do Česka dodal první dodávku vakcíny proti covidu-19 upravenou na nejnovější varianty viru omikron BA.4 a BA.5. Dávek je více než 600 tisíc, stejný počet přijde příští týden. Ve středu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. K dispozici ji zatím mají jen některá očkovací místa. V říjnu ministerstvo očekává dalších 1,5 milionu a v listopadu dva miliony dávek těchto vakcín.

"V rámci rychlejšího zpřístupnění byla napřímo rozdělená do některých očkovacích míst po celém Česku. Tato očkovací místa mohou začít adaptovanou vakcínu aplikovat v režimu bez registrace," uvedlo ve středu ministerstvo.

Před dvěma týdny Česko dostalo vakcíny upravené na starší variantu omikron BA.1. Nejprve byly také dostupné na očkovacích místech bez registrace, o pět dní později byly zahájeny registrace přes internet.

Zdroj: ČTK

EU schválila vakcínu Pfizeru upravenou pro novější podoby varianty omikron

Orgány Evropské unie v pondělí daly zelenou používání upravené verze covidové vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která cílí na aktuálně se šířící podoby koronavirové varianty omikron. Určená je pro lidi starší 11 let, kteří absolvovali alespoň prvotní očkování proti covidu-19. Schválení dále rozšiřuje možnosti prevence před očekávaným novým rozmachem pandemie za chladnějších měsíců.

Nový typ vakcíny by měl vytvářet lepší ochranu před koronavirovými subvariantami BA.4 a BA.5, které v posledních měsících ve světě dominovaly. Její nasazení nejprve odpoledne doporučila Evropská léková agentura (EMA), záhy pak očkování "adaptovaným" přípravkem schválila Evropská komise.

"Víme, že covid je stále hrozbou. Proto jsme právě schválili posilující dávku od BioNTech a Pfizer proti současným variantám na základě doporučení EMA," napsala na twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. "Toto nám pomůže být na podzim více v bezpečí. Vakcinace je stále nejlepší způsob, jak se před covidem-19 ochránit," dodala.

Zdroj: ČTK

Čína a Indie schválily nové vakcíny proti covidu, aplikují se vdechnutím

Úřady v Číně a Indii schválily nové vakcíny proti covidu-19, které se nepodávají injekčně. Obě země věří, že podávání přípravku méně invazivním způsobem pomůže zvýšit počet lidí očkovaných proti této infekční nemoci, uvedla dnes agentura AP. V Indii úřady schválily vakcínu, která se podává vstřikem do nosu, v Číně pak vdechnutím ústy.

"Tento krok dále posílí náš boj proti pandemii," uvedl indický ministr zdravotnictví Masukh Mandavija po úterním schválení preparátu od místního výrobce, farmaceutické firmy Bharat Biotech. Vakcína se podává vstřikem do nosu, podle agentury AP ale není známé, jak moc je tato verze účinná. Výrobce totiž nezveřejnil výsledky klinických testů.

V nedělí čínský lékový regulátor schválil přípravek od společnosti CanSino Biologics, který se podává vdechnutím ústy. Tato vakcína by měla sloužit k podání posilovací dávky.

Podle odborníků vakcíny proti covidu-19, které se podávají bez vpichu, by mohly přispět k větší proočkovanosti světové populace, a to hlavně v chudších zemích. Velmi zajímavé jsou podle nich přípravky podávané vstřikem do nosu. "Výhodou nosních vakcín je, že mohou zastavit virus dříve, než se usadí v plicích a začne se tam množit," uvedla indická imunoložka Viníta Balová. Podle ní účinnost vakcín podaných vdechnutím souvisí s velikostí kapek. Větší kapky vyvolají imunitní odezvu hlavně v ústech a krku, ty menší se dostanou až do plic. Obě vakcíny fungují na základě podání zneškodněného viru, na který reaguje imunitní systém.

Zdroj: ČTK

Léková agentura EU doporučila vakcínu proti covidu-19 od firmy Valneva

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek doporučila vakcínu proti covidu-19 od francouzské farmaceutické společnosti Valneva. Agentura Reuters k tomu napsala, že osud smlouvy o dodávkách vakcín, kterou tato firma uzavřela s Evropskou komisí, je nejistý.

Vakcína má podle odborníků dvě hlavní výhody: lze ji uchovávat při teplotách podobných těm, jež umí vytvořit domácí chladničky, a vyvíjí se tradičním způsobem ze živého viru jeho chemickou inaktivací. Virus aplikovaný ve vakcíně tak nemůže napadat buňky ani se v těle replikovat, vzbuzuje však odezvu imunního systému. Využívá stejnou technologii jako látky využívané už desítky let při očkování proti dětské obrně, chřipce nebo hepatitidě.

Firma již dříve uvedla, že tři dávky její vakcíny neutralizují vysoce nakažlivou variantu koronaviru zvanou omikron, která nyní ve světě převládá.

Zdroj: ČTK

Přeočkování proti covidu bude nejméně letos na podzim zdarma

Lidem, kteří se budou chtít přeočkovat proti covidu-19, bude nejméně letos na podzim vakcína hrazena ze zdravotního pojištění. Ideální doba pro posilující dávku vakcíny je konec srpna až polovina října. V úterý to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ministerstvo podle něj jedná o způsobu nákupu dalších vakcín, který by mohl být opět společný pro celou EU, chce ho mít dojednaný do července. Nepočítá ale s výhodami pro očkované jako při dřívějších vlnách epidemie.

"Očkování musí začít koncem srpna nebo začátkem září, protože hladina protilátek trvá měsíce. Pokud jsou rizikové konec října až únor, tak je potřeba, aby rizikové skupiny byly naočkované někdy od konce srpna do poloviny října," uvedl Válek, který se dnes zúčastnil slavnostního otevření Pavilonu progresivní medicíny J. E. Dyra Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Podle ministra se počítá i se znovuotevřením některých velkých očkovacích míst bez registrace.

Zdroj: ČTK
Pokračovat