Jízdenky ven z pandemie. Těmito vakcínami se může Evropa bránit proti covidu-19

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Foto: Novavax

Očkování s českou stopou: Novavax

Loni 17. prosince oznámila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová předposlední předběžně dojednanou spolupráci (tedy ne objednávku), a to s americkou firmou Novavax. EU by od ní v případě úspěchu chtěla koupit až dvakrát 100 milionů dávek. Klíčová část očkovací látky se bude vyrábět i v Česku, v závodě v Bohumili u Kostelce nad Černými Lesy. Ten Novavax koupil v květnu před dvěma roky za víc než čtyři miliardy korun. 

Firma se v minulosti věnovala vývoji vakcíny na chřipku, její koronavirový preparát má podle výsledků klinických studií z Velké Británie účinnost 89,3 procenta. Testovala ji přitom už v době, kdy se v zemi šířila nakažlivější mutace. I v tomto případě ale experti odhalili menší účinnost u takzvané jihoafrické mutace, kde vakcína zabrala ani ne v polovině případů.

Evropská léková agentura začala vakcínu prověřovat v takzvaném "průběžném" režimu, ten předchází oficiální žádosti o schválení.

Podle premiéra Babiše chce firma vyrobit miliardu vakcín ročně, první dodávky by mohly být k dispozici údajně už v dubnu. Druhá nezbytná složka vakcíny se bude vyrábět ve Švédsku, vše se pak má kompletovat nejspíš v Německu.

Česko by mohlo mít podle dřívějších údajů tuto očkovací látku pro maximálně 3,5 milionu lidí, později ministr zdravotnictví Blatný odmítl uvést přesný počet. "To, že se vakcína vyrábí v nějaké zemi, neznamená, že na ni má a priori větší nárok," sdělil k tomu.

 

Právě se děje

Další zprávy