Jízdenky ven z pandemie. Těmito vakcínami se může Evropa bránit proti covidu-19

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Foto: Reuters

Stačí píchnout jednou: Johnson & Johnson

Od americké korporace Johnson & Johnson Evropská unie v případě úspěchu její očkovací látky koupí 200 milionů vakcín pro vlastní obyvatele a dalších 200 milionů pro méně bohaté nečlenské státy, kterým EU pomáhá v rámci programu COVAX. Dalších 200 milionů dodatečných dávek má zarezervovaných.

Právě Johnson & Johnson v minulosti přišel s vakcínou proti ebole a dalším nemocem za použití oslabené verze viru známého pod označením Adenovirus 26 (Ad26). Na podobném principu by měla fungovat i nová vakcína. Její vývoj financují Spojené státy, žádost o schválení Evropské lékové agentury se očekává v únoru. 

Washington si předobjednal 100 milionů dávek. Ty by stačily na naočkování 100 milionů lidí, jelikož tato vakcína na rozdíl od předcházejících vyžaduje pouze jednorázovou aplikaci. Skladovat se může i v teplotách lehce nad nulou. Firma přesto od půlky loňského listopadu testuje, co se stane, když očkovaný člověk dostane dávky dvě. Příští rok chce vyrobit celkem miliardu dávek.

Průměrná účinnost vakcíny je 66 procent, v případech těžkého průběhu nemoci až 85 procent. Podobně jako další očkovací látky i tato může mít nižší účinnost v obraně proti takzvané jihoafrické mutaci koronaviru. Česká očkovací strategie počítá s jejím nasazením od dubna. 

 

Právě se děje

Další zprávy