Jízdenky ven z pandemie. Těmito vakcínami se může Evropa bránit proti covidu-19

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Moderna, vakcína, koronavirus
Moderna, vakcína, koronavirus | Foto: Reuters

S podporou z Ameriky a evropské číslo dvě: Moderna

Další dohodu uzavřela Evropská komise s americkou biotechnologickou firmou Moderna, a to v listopadu loňského roku. Použití vakcíny schválila hned začátkem letošního ledna. EU si objednala 160 milionů dávek této očkovací látky, stačit bude pro poloviční počet lidí. Také Moderna, podobně jako Pfizer, spoléhá na metodu RNA vakcíny, která je vysoce účinná (95 procent). Americká vláda podpořila vývoj několika miliardami dolarů a Spojené státy byly také první, kdo touto látkou začal své obyvatele 21. prosince očkovat. Dále si ji předobjednaly Kanada, Japonsko nebo Katar. 

Mezi vakcínami společností Moderna a Pfizer je ale výrazný rozdíl ve skladování. Zatímco očkovací látka Pfizeru se musí uchovávat při teplotě minus 70 stupňů Celsia, vakcína Moderny se může skladovat i měsíc v běžné lednici. Zchlazená na minus 20 stupňů vydrží až půl roku.

Do Česka bylo dovezeno během ledna 20 tisíc dávek, v únoru by to mělo být 110 tisíc. Také Moderna se potýká s potížemi dostát svým závazkům, stěžuje si na to například Itálie. Lednový výpadek potvrdil i ministr Blatný, firma ho podle něj částečně vykompenzuje v únoru. 

 

Právě se děje

Další zprávy