Donedávna znal ruský prezident Vladimir Putin Duginovy názory jen velmi povrchně, uvedl zdroj blízký Kremlu pro opoziční médium Meduza. Sám Dugin si dokonce v roce 2020 stěžoval, že se Putin neřídí správnou ideologií. "Existují knihy, ale Putin je nečte, což by měl. Buď je čte, ale nerozumí jim, nebo je jen letmo prolistuje," psal na stránkách krajně pravicového listu Zavtra, který vlastní Alexandr Prochanov. I on nyní spolupracuje s Duginem na vytvoření nové kremelské linie.
O Duginovu postavu se ruský prezident začal "vážně zajímat" až poté, co jeho dcera Darja zemřela při srpnovém atentátu. Nacionalistickému ideologovi poslal například soustrastný dopis.
Ruská tajná služba FSB obvinila z útoku dvojici Ukrajinců. "Smrt (Duginové) byla správně podaná, a to i prezidentovi: nepřátelé útočí na vyznavače tradičních hodnot, na protizápadně orientované lidi," doplnil zdroj z Kremlu.
Měsíc po atentátu Putin ve veřejném projevu u příležitosti nelegální anexe čtyř ukrajinských území poprvé použil jeden z Duginových výrazů - "Anglosasové". Trval také na tom, že USA obsadily Japonsko a Německo. Mluvil o uspořádání světa a použil při tom Duginovy teorie.
"Pokud měli Dugin a Prochanov podle dřívějších představ Kremlu působit jen na určité, ultrakonzervativní publikum, nyní v zásadě pomáhají formulovat ruskou ideologii. Jejich slovník teď používá sám Putin," potvrdil zdroj.
Zabíjet, zabíjet a zabíjet
Alexandr Dugin a Alexandr Prochanov spolupracovali s Kremlem už na konci 20. století, kdy politický blok prezidentské administrativy vedl Vladislav Surkov. Ten měl na starosti například záležitosti ruské zahraniční politiky vůči Ukrajině. V posledních letech ale byly vztahy mezi Kremlem a Duginem vlažnější. "Po roce 2014 mých kontaktů s Kremlem prudce ubylo," vzpomíná ideolog na stránkách listu Zavtra.
"Vztahy Alexandra Dugina s Kremlem jsou dlouhodobě složité. Na výsluní se objevil kolem roku 2014 během anexe Krymu a války na Donbasu, kterou nesmírně podporoval: snažil se ji dokonce částečně organizovat. Tehdy byl v celostátních televizích. O rok později ho ale odřízli, bylo potřeba situaci uklidnit," řekl pro deník Aktuálně.cz novinář a znalec Ruska Ondřej Soukup.
Dugin se mimo jiné velmi ostře vyjádřil na konto ukrajinských představitelů. "Ukrajince je třeba zabíjet, zabíjet a zabíjet," okomentoval události z 2. května 2014 v Oděse, kdy došlo ke střetům mezi zastánci ukrajinské státnosti a proruskými aktivisty. Konflikt vedl k požáru v Domě odborů, během kterého zemřelo 42 lidí.
Duginova výzva vyvolala v ruské společnosti pobouření. Následně ho propustili z Moskevské národní univerzity, kde v letech 2009 až 2014 vedl katedru sociologie. Své propuštění označil za politické a slíbil, že se dostane k Putinovi, aby dosáhl spravedlnosti.
"Budu bojovat za principy. Podle mého názoru je tato situace bezprecedentní, je namířena proti Putinovi a Novorusku (neuznávaný svaz proruských separatistů na východě Ukrajiny - pozn. red.) a já budu bojovat za to, aby se o této situaci dozvědělo vedení Ruska," řekl v rozhovoru pro ruskou redakci britské stanice BBC.
Putinův Rasputin, duchovní otec konceptu ruského nového světa, šedá eminence Kremlu - tato přízviska má Dugin v řadě světových médií. "Spravedlnosti", o kterou usiloval, se dočkal po osmi letech. Nyní spolu s Prochanovem a dalšími kazateli "ruského světa" po několikaleté přestávce znovu spolupracuje s Kremlem.
"Sám Alexandr Dugin říkal, že existuje sluneční a měsíční Putin. Ten sluneční brání ruské imperiální myšlenky. Měsíční trval až do letošního roku, kdy se Dugin začal opět objevovat, byť v menší míře," dodává Soukup, který vykresluje ideologa jako neřízenou střelu.
Ostatně Dugin jen před pár dny na svém účtu na sociální síti Telegram vyzval ke svržení a nahrazení Putina. Kritizoval především stažení ruských vojsk z Chersonu, čehož si všimli i američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Po čtvrt hodině ale příspěvek smazal.
Od denacifikace k desatanizaci
Na přelomu srpna a září přišla ruská propaganda s teorií "svaté války" jako hlavním vysvětlením invaze na Ukrajinu. Opakované neúspěchy ruské armády, vyhlášení částečné mobilizace a pokles podpory války mezi běžnými Rusy pomohly dosud ultranacionalistické ideologii prosadit se.
Server Meduza s odkazem na své zdroje navíc uvádí, že v současnosti mezi politickými stratégy a politology, kteří jsou připraveni spolupracovat s Kremlem, nejsou "ideologové schopní navrhnout nějaký srozumitelný, vnitřně konzistentní koncept, který by hlavu státu uspokojil".
Podobně i hlava ruské ortodoxní církve patriarcha Kirill 27. září prohlásil, že Rusko bojuje proti Antikristu, a vyzval k "duchovní mobilizaci". Zdůraznil, že všechny hříchy Rusů, kteří zemřeli ve válce, jim budou odpuštěny.
A čečenský vůdce Ramzan Kadyrov 25. října prohlásil, že válka na Ukrajině je "džihád". Podobné linie se na začátku listopadu držel i exprezident Dmitrij Medveděv, když prohlásil, že Rusko válčí proti "umírajícímu světu" s jeho "nemravnými zvyky" a že jeho konečným cílem je zastavit "nejvyššího vládce pekla".
Ruské úřady a náboženští představitelé už od začátku invaze nazývali válku "posvátnou". Patriarcha Kirill na začátku března během bohoslužby řekl, že tzv. speciální operace je proti "hodnotám vnuceným Západem". Válka podle něj začala především proto, že obyvatelé Donbasu jsou proti "průvodům homosexuálů".
V dubnu tuto rétoriku začal používat i ortodoxní oligarcha Konstantin Malofejev, který vlastní televizní kanál Cargrad. Prohlásil, že Rusko vede válku proti "svobodným zednářům, neoliberální washingtonské bažině a globalistům". A také, že "všichni jsou satanisté".