Přehledně: Čínský prezident je teď "Putin plus", chce ovládnout všechny páky moci, píší média

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 12. 3. 2018 13:45
Čínský prezident Si Ťin-pching má nakročeno k doživotnímu vládnutí v Číně. Umožní mu to změny v ústavě, které v neděli schválil čínský parlament. Ten zrušil článek ústavy, který dosud bránil politikům setrvat na postu prezidenta déle než dvě pětiletá období. Znamená to nástup nového Mao Ce-tunga? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Císař Si

Čínský prezident Si Ťin-pching zůstane na postu hlavy státu i po roce 2023. Tamní parlament - Všečínské shromáždění lidových zástupců - v neděli odhlasoval změny v ústavě. Především z ní vypadl bod, který omezoval funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy celkem na deset let.

Z téměř tří tisíc delegátů se jen tři poslanci zdrželi, dva byli proti novému znění ústavy a jeden hlas byl neplatný. Siovo drtivé vítězství svědčí o tom, jak velkou moc prezident během posledních pěti let ve svých rukou soustředil.

Nicméně mnohem důležitější než post prezidenta je v komunistickém státě pozice generálního tajemníka strany, kterou Si rovněž vykonává. Ta byla dosud také omezena na dvě pětiletá období. Šlo ale o nepsané pravidlo, a tak se mohlo snadno prolomit - bez oficiálních změn ústavy.

Čtyřiašedesátiletý Si Ťin-pching se tak fakticky stává doživotním vládcem říše středu, která je nyní druhou nejsilnější ekonomikou světa. Je nyní nejmocnějším vůdcem od dob zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy