V Angole od prosince zemřelo 178 lidí na žlutou zimnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2016 22:55
V Angole zemřelo od loňského prosince na žlutou zimnici 178 osob. Novou bilanci oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Od prosince se podle ní nemocí nakazilo 450 lidí. V Angole se naposledy žlutá zimnice objevila před třiceti lety. V prosinci první případy zaznamenali v Luandě a odtud se nemoc rozšířila do šesti z 18 angolských provincií. Podle WHO zemře do deseti až čtrnácti dní polovina nemocných s těžkými příznaky, pokud se rychle nenasadí léčba. Zatím bylo naočkováno 5,7 milionu lidí, ale WHO konstatovala nedostatek vakcín. Nemoc šíří komáři téhož druhu, který přenáší virus zika. Nemoc má podobné příznaky jako malárie či tyfus - horečka, bolesti svalů, nevolnost a zvracení.
Larvy komára, který šíří žlutou zimnici i ziku
Larvy komára, který šíří žlutou zimnici i ziku | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy