Evropu čeká invaze nebezpečných komárů, hrozí i Česku

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2012 12:30
Komáři přenášející horečku dengue už jsou v Chorvatsku, rozšíří se i na Slovensku
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus.
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus. | Foto: Reuters

Liverpool - Spolu s mírnějšími zimami se do střední a severozápadní Evropy stěhují komáři tygrovaní. Tropičtí paraziti, kteří přenášejí žlutou zimnici, horečku dengue a další nebezpečné nemoci.

V jižních částech Evropy a jiných netropických oblastech světa se původem asijští komáři Aedes albopictus vyskytují už celá desetiletí. První případy poštípání a nákazy některou z přenášených infekcí byly například ve Francii a v Itálii zaznamenány už v sedmdesátých letech minulého století.

Podle vědeckého týmu z Liverpoolské univerzity ale klimatické změny, vedoucí k mírnějším a vlhčím zimám i teplejším létům, v poslední době nebezpečné komáry lákají dál do evropského vnitrozemí.

"V průběhu uplynulých dvou desetiletí se podmínky (pro komáry tygrované) staly příhodnými i ve střední a severozápadní Evropě, tedy v zemích Beneluxu, západním Německu a na Britských ostrovech, cituje agentura AFP z varování zveřejněného v odborném magazínu Journal of the Royal Society Interface.

Dorazí-li létající parazité až do Česka, hrozí, že s sebou kromě zmíněné žluté zimnice či horečky dengue přinesou i západonilskou horečku nebo virovou nákazu zvanou Chikungunya.

Na tato onemocnění v podstatě neexistuje účinný lék. Lze pouze zmírňovat příznaky a čekat. Například žlutá zimnice se může začít šířit i mezi lidmi, a mohla by tedy vyvolat epidemii.

Na Slovensko a do Chorvatska jedině s repelentem

Ať už způsobil klimatické změny na starém kontinentu člověk, nebo jde o přirozený cyklus, je podle liverpoolského vědeckého týmu nepravděpodobné, že se oteplování v západní, střední a východní Evropě do roku 2050 zastaví. A že z ní komáři tygrovaní zmizí.

V Čechy oblíbeném Chorvatsku se už každopádně objevují. V roce 2010 si z dovolené na Jadranu německý turista přivezl horečku dengue.

"V zemích, které byly vyhodnoceny jako z hlediska výskytu Aedes albopictus vysoce rizikové, by měla být přijata příslušná opatření, je třeba bedlivě hlídat jejich možný výskyt a migraci. Zároveň doporučujeme sledovat pohyb tohoto druhu na evropské úrovni. Naše varování platí pro Kypr, Bulharsko, Slovensko, Makedonii, Portugalsko, Turecko, Benelux, Německo a Velkou Británii," varuje na závěr tým vedený doktorkou Samanthou Martinovou.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy