Evropu čeká invaze nebezpečných komárů, hrozí i Česku

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2012 12:30
Komáři přenášející horečku dengue už jsou v Chorvatsku, rozšíří se i na Slovensku
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus.
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus. | Foto: Reuters

Liverpool - Spolu s mírnějšími zimami se do střední a severozápadní Evropy stěhují komáři tygrovaní. Tropičtí paraziti, kteří přenášejí žlutou zimnici, horečku dengue a další nebezpečné nemoci.

V jižních částech Evropy a jiných netropických oblastech světa se původem asijští komáři Aedes albopictus vyskytují už celá desetiletí. První případy poštípání a nákazy některou z přenášených infekcí byly například ve Francii a v Itálii zaznamenány už v sedmdesátých letech minulého století.

Podle vědeckého týmu z Liverpoolské univerzity ale klimatické změny, vedoucí k mírnějším a vlhčím zimám i teplejším létům, v poslední době nebezpečné komáry lákají dál do evropského vnitrozemí.

"V průběhu uplynulých dvou desetiletí se podmínky (pro komáry tygrované) staly příhodnými i ve střední a severozápadní Evropě, tedy v zemích Beneluxu, západním Německu a na Britských ostrovech, cituje agentura AFP z varování zveřejněného v odborném magazínu Journal of the Royal Society Interface.

Dorazí-li létající parazité až do Česka, hrozí, že s sebou kromě zmíněné žluté zimnice či horečky dengue přinesou i západonilskou horečku nebo virovou nákazu zvanou Chikungunya.

Na tato onemocnění v podstatě neexistuje účinný lék. Lze pouze zmírňovat příznaky a čekat. Například žlutá zimnice se může začít šířit i mezi lidmi, a mohla by tedy vyvolat epidemii.

Na Slovensko a do Chorvatska jedině s repelentem

Ať už způsobil klimatické změny na starém kontinentu člověk, nebo jde o přirozený cyklus, je podle liverpoolského vědeckého týmu nepravděpodobné, že se oteplování v západní, střední a východní Evropě do roku 2050 zastaví. A že z ní komáři tygrovaní zmizí.

V Čechy oblíbeném Chorvatsku se už každopádně objevují. V roce 2010 si z dovolené na Jadranu německý turista přivezl horečku dengue.

"V zemích, které byly vyhodnoceny jako z hlediska výskytu Aedes albopictus vysoce rizikové, by měla být přijata příslušná opatření, je třeba bedlivě hlídat jejich možný výskyt a migraci. Zároveň doporučujeme sledovat pohyb tohoto druhu na evropské úrovni. Naše varování platí pro Kypr, Bulharsko, Slovensko, Makedonii, Portugalsko, Turecko, Benelux, Německo a Velkou Británii," varuje na závěr tým vedený doktorkou Samanthou Martinovou.

 

Právě se děje

Další zprávy