Evropu čeká invaze nebezpečných komárů, hrozí i Česku

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2012 12:30
Komáři přenášející horečku dengue už jsou v Chorvatsku, rozšíří se i na Slovensku
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus.
To je on. Komár tygrovaný neboli Aedes albopictus. | Foto: Reuters

Liverpool - Spolu s mírnějšími zimami se do střední a severozápadní Evropy stěhují komáři tygrovaní. Tropičtí paraziti, kteří přenášejí žlutou zimnici, horečku dengue a další nebezpečné nemoci.

V jižních částech Evropy a jiných netropických oblastech světa se původem asijští komáři Aedes albopictus vyskytují už celá desetiletí. První případy poštípání a nákazy některou z přenášených infekcí byly například ve Francii a v Itálii zaznamenány už v sedmdesátých letech minulého století.

Podle vědeckého týmu z Liverpoolské univerzity ale klimatické změny, vedoucí k mírnějším a vlhčím zimám i teplejším létům, v poslední době nebezpečné komáry lákají dál do evropského vnitrozemí.

"V průběhu uplynulých dvou desetiletí se podmínky (pro komáry tygrované) staly příhodnými i ve střední a severozápadní Evropě, tedy v zemích Beneluxu, západním Německu a na Britských ostrovech, cituje agentura AFP z varování zveřejněného v odborném magazínu Journal of the Royal Society Interface.

Dorazí-li létající parazité až do Česka, hrozí, že s sebou kromě zmíněné žluté zimnice či horečky dengue přinesou i západonilskou horečku nebo virovou nákazu zvanou Chikungunya.

Na tato onemocnění v podstatě neexistuje účinný lék. Lze pouze zmírňovat příznaky a čekat. Například žlutá zimnice se může začít šířit i mezi lidmi, a mohla by tedy vyvolat epidemii.

Na Slovensko a do Chorvatska jedině s repelentem

Ať už způsobil klimatické změny na starém kontinentu člověk, nebo jde o přirozený cyklus, je podle liverpoolského vědeckého týmu nepravděpodobné, že se oteplování v západní, střední a východní Evropě do roku 2050 zastaví. A že z ní komáři tygrovaní zmizí.

V Čechy oblíbeném Chorvatsku se už každopádně objevují. V roce 2010 si z dovolené na Jadranu německý turista přivezl horečku dengue.

"V zemích, které byly vyhodnoceny jako z hlediska výskytu Aedes albopictus vysoce rizikové, by měla být přijata příslušná opatření, je třeba bedlivě hlídat jejich možný výskyt a migraci. Zároveň doporučujeme sledovat pohyb tohoto druhu na evropské úrovni. Naše varování platí pro Kypr, Bulharsko, Slovensko, Makedonii, Portugalsko, Turecko, Benelux, Německo a Velkou Británii," varuje na závěr tým vedený doktorkou Samanthou Martinovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy