Ročně se objevují až dvě nové lidské infekce

Jan Červenka, Josef Tuček
30. 4. 2008 13:50
Ve světě se objevují až dvě nové infekce ročně
Foto: Reuters

Atlanta - V Bolívii se objevil nový smrtící virus pojmenovaný Chapare, podle provincie, v níž se vyskytl. Jemu příbuzný virus infikuje ročně až půl milionu lidí.

Případ popsal ve svém internetovém vydání britský časopis New Scientist.

Před pěti lety se u několika lidí z bolívijské vesnice Samuzabeti objevila horečka a bolesti hlavy. Nejvíc byl postižen jeden zemědělec, u něhož se k projevům nemoci v následujících dnech přidaly svalové křeče a vyměšování krve. O dva týdny později zemřel.

Co jej zabilo?

Místní lékař Simon Delgado neměl ponětí, co jeho pacienta zabilo, neboť testy na známé choroby, například žlutou zimnici, zůstaly negativní. V rámci prevence proto odebral pacientovi vzorky a poslal je do Centra pro kontrolu a prevenci chorob v Atlantě v USA.

Na tamní pracoviště se obrací celý svět, když potřebuje pomoci s dosud neznámou chorobou.

V Atlantě virus prozkoumali za nejpřísnějších bezpečnostních opatření. A potvrdili, že je zatím neznámý. Když vědci virus vložili do Petriho misky, kde byl vzorek lidské tkáně, začal se v ní množit.

Další testy ukázaly, že Chapare patří do smrtelné rodiny takzvaných arenavirů. Jeho příbuzný virus Lassa infikuje v západní Africe ročně až půl milionu lidí. Podle Světové zdravotnické organizace je virus smrtelný v pěti tisících případů.

Výzkumníci se nyní snaží poznat hostitele bolivijského viru. Domnívají se, že jím bude patrně některý hlodavec.

Dvě nové infekce ročně

Každý rok vědci nacházejí jednoho až dva dosud neznámé původce lidských nemocí. "Většina z nich se nejdříve vyvíjí ve zvířatech, a pak teprve napadne člověka," řekl před časem na zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) Mark Woolhouse, profesor Univerzity v Edinburghu.

Foto: Reuters

Až v posledních třech desetiletích se například stala pro lidi strašákem nemoc AIDS. Její původce, virus HIV, se na člověka přenesl z opic, pravděpodobně při jejich úpravě jako potravy.

V těle drůbeže a divokých ptáků se dlouhodobě vyvíjí virus ptačí chřipky do nových podob, proti nimž ještě lidský organismus nemá obranu.

Z kontinentu na kontinent

Ze zvířat, pravděpodobně z cibetek, ale možná i z mývalů nebo fretek pocházel také virus, který v letech 2002 a 2003 způsobil plicní onemocnění SARS. Nakazil osm tisíc lidí, z nichž desetina zemřela. Stačil se z jihovýchodní Asie rozšířit i do Severní Ameriky a do Evropy. Ekonomické škody způsobené narušením turistiky a obchodních kontaktů se jen těžko vyčíslují.

V tělech ptáků, zejména červenek, žije zase takzvaný západonilský virus, který dále šíří komáři, když sají krev. I ten se dostal do Ameriky a Evropy. Při největší epidemii, v roce 2006 v USA, zabil 174 lidí.

Vliv moderní doby

Zbarvený snímek z elektronového miroskopu ukazuje viry ptačí chřipky H5N1 (zlatá barva) mezi buňkami (zelené).
Zbarvený snímek z elektronového miroskopu ukazuje viry ptačí chřipky H5N1 (zlatá barva) mezi buňkami (zelené). | Foto: Centers for Disease Control and Prevention

Již zmiňovaný profesor Woolhouse připomíná, že nemoci se ze zvířat na lidi přenášely po tisíciletí.

"Ale podle našich znalostí se zdá, že se nyní objevují rychleji než kdykoli v minulosti. Přináší to doba," vysvětluje. "Velkochovy hospodářských zvířat napomáhají šíření choroboplodných zárodků. Mezinárodní obchod přesunuje infikované živočichy nebo výrobky z nich na dlouhé vzdálenosti. Nakažení lidé se zase díky letecké dopravě snadno dostanou na jiný kontinent, takže vnesou infekci tam."

Také oteplování klimatu umožňuje například hmyzu, který choroboplodné zárodky přenáší, rozšířit se i do dříve chladnějších končin.

Nemoci s náskokem

Nemoci zatím stále mají náskok. Objevují se nečekaně a lékaři musí reagovat až se zpožděním. Proti mnoha těmto chorobám nemají přesně cílené léky nebo preventivní vakcíny.

Nemají je ani proti viru Chapare. Ten však, naštěstí, zřejmě zůstane jen v malé oblasti Bolívie. Možná už dokonce vymizel dřív, než jej vědci stačili určit. Doufejme.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy