Washington - Zlomový úspěch barmské opozice v nedělních volbách potěšil americkou administrativu natolik, že po téměř 20leté přestávce pošle do země svého velvyslance.
"Spojené státy stojí na straně reformátorů a demokratů uvnitř vlády i v rámci občanské společnosti," prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s tím, že vítá vstup symbolu opozice, disidentky Aun Schan Su Ťij, do parlamentu a také "vůdcovství a odvahu" prezidenta Thein Seina.
Washington také zčásti uvolní sankce, které na barmský režim dříve uvalil.
Pro barmské představitele bude jednodušší cestovat, americké neziskovky můžou začít v dlouho izolované zemi pracovat a americké firmy dostanou povolení pracovat na společných zemědělských a turistických projektech.
"Zpočátku zjednodušíme export amerických finančních služeb a investic," dodala Clintonová.
Ne každý ale bude z nově nastartovaných vztahů profitovat. Omezení uvalená na barmské instituce a jednotlivce, kteří "jsou na špatné straně reforem," stále platí a platit budou.
Klíčová má pro americkou diplomacii zůstat také otázka lidských práv. Su Ťij sice se svou Národní ligou pro demokracii poslední doplňující volby drtivě vyhrála, když získala 43 ze 44 křesel. Parlament má ale celkem 656 míst. Nelze tedy očekávat, že vojenská junta okamžitě přehodnotí svou politiku.
USA mají ještě jednu podmínku pro případné zrušení sankcí. Barma musí ukončit vojenskou spolupráci se Severní Koreou.