Nová éra v Barmě. Su Ťij drtivě vyhrála volby

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 4. 2012 13:15
Národní liga pro demokracii: Vyhráli jsme nejméně 43 ze 44 křesel do parlamentu
Foto: Reuters

Rangún - Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij podle všeho drtivým způsobem ovládla volební klání a vůbec poprvé sama získala poslanecké křeslo.

Už z tohoto titulu lze nedělní doplňovací volby do parlamentu v Barmě vykládat jako dlouho očekávaný zlom v moderní historii země.

Národní liga pro demokracii (NLD), již Su Ťij vede, odhaduje, že získala 43 z volených 44 křesel. Oficiální výsledky mají být zveřejněny během pondělí. Sčítání ale může trvat i déle.

"Doufáme, že jde o začátek nové éry, kdy bude kladen větší důraz na roli lidí v každodenní politice naší země," prohlásila vůdkyně opozice.

Vítězství známé disidentky nebude mít prozatím velký faktický dopad, protože parlament má přes 600 křesel. Má však ohromný symbolický význam v zemi po desetiletí ovládané vojenskou juntou.

Výsledky voleb už v projevu uvítala třeba americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

NLD ohlásila vítězství legendární disidentky na digitální tabuli nad svým sídlem v Rangúnu hned po ohlášení předběžných neoficiálních výsledků. V té chvíli podle nich charismatická politička vedla s 65 procenty hlasů v 82 ze 129 volebních místností jejího volebního okrsku. Ověřit čísla nezávisle nebylo možné.

Potvrzení jejího vítězství a získání prvního veřejného postu by podle AP bylo významným milníkem v této zemi na jihovýchodě Asie, které téměř 50 let vládla armáda. Su Ťij byla většinu z posledních 20 let držena v domácím vězení a stala se symbolem boje za svobodu.

Ještě nedávno bylo nebezpečné mít u sebe jen její fotografii, nyní jsou ulice měst polepené jejími plakáty.

Velmi nedávná minulost: Unikátní kampaň proti zvěrstvům v Barmě

Opoziční uskupení NLD, které je považováno za favorita voleb, zároveň sdělilo, že si bude formálně stěžovat na podvody, které podle strany provázejí hlasování ve volebních místnostech. Někde prý byly zfalšovány volební seznamy.

Sama Su Ťij se už v pátek nechala slyšet, že doplňovací volby nebudou svobodné ani spravedlivé. Důvodem je podle ní zastrašování opozičních kandidátů v kampani a další nesrovnalosti.

Volební místnosti, před kterými se podle přítomných novinářů od rána tvořily fronty, se uzavřely v neděli kolem 22:30 SELČ. Předpokládá se vysoká volební účast.

Hlasování je vnímáno především jako příležitost pro novou barmskou civilní vládu, aby dokázala, že to myslí se započatými reformami vážně. A aby přiměla mezinárodní společenství ke zrušení sankcí.

Když bylo Aun Schan Su Ťij 65 let, slavil s ní celý moderní svět

Západní země volby vítají, k úplnému zrušení sankcí ale požadují další kroky jako propuštění všech politických vězňů, ukončení porušování lidských práv ze strany barmské armády či nutnost vyřešit etnické konflikty. Na povolení investovat v Barmě čeká množství zahraničních firem, které chtějí využít jejího velkého nerostného bohatství.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy