Aun Schan Su Ťij

Barmská vůdkyně Su Ťij čelí novým obviněním, tentokrát z korupce

Vězněná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí novým čtyřem obviněním, tentokrát z korupce. Podle médií to oznámili její právníci, které o tom informovala vláda dosazená armádou po únorovém státním převratu. Su Ťij je od puče ve vězení kvůli řadě dřívějších obvinění, která však její právníci odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Armáda po převratu zatkla Su Ťij i další přední činitele její Národní ligy pro demokracii (NLD), což zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách. Po puči vypukly v Barmě rozsáhlé nepokoje, při snahách bezpečnostních složek o jejich potlačení podle nevládních organizací zemřelo přes 900 lidí.

Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19. Většinou těchto obvinění se zabývá soud v metropoli Neipyijto, novou obžalobu však řeší soud v druhém největším městě Mandalay.

Zdroj: ČTK

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij se poprvé od puče objevila osobně u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou vězní vojenská junta, se v pondělí poprvé od únorového převratu osobně objevila před soudem, jenž však řízení odročil na 7. června. Krátce před zahájením soudního jednání Su Ťij popřála lidem pevné zdraví a zdůraznila, že její politická strana Národní liga pro demokracii (NLD) byla založena pro občany a bude existovat, dokud budou existovat občané. Barmská média minulý týden uvedla, že by tato strana, která jasně zvítězila v listopadových parlamentních volbách, mohla být brzy rozpuštěna.

Pětasedmdesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij nebyla vidět na veřejnosti od únorového zadržení, předchozí soudní jednání se konala formou videokonference. "Su Ťij vypadala v dobrém zdravotním stavu a před soudním jednáním se asi na 30 minut osobně sešla se svým právním týmem," řekl agentuře Reuters právník političky Thae Maun Maun.

Po této poradě se Su Ťij a její právníci zúčastnili zasedání soudu v jiné budově sloužící jako zvláštní soud. Nicméně soudce nepoložil žádnou otázku, pouze sdělil, že případ bude projednáván při příštím líčení, které se bude konat za dva týdny, napsala agentura Kjódó s odvoláním na advokáty zadržované političky.

Su Ťij, jejíž vláda byla svržena při vojenském převratu 1. února, čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství. Je v domácím vězení.

Zdroj: ČTK

Barmská vojenská vláda nechá rozpustit stranu vůdkyně Su Ťij, jež vyhrála volby

Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách, v nichž Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij jasně zvítězila. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na barmská média.

Zpravodajská agentura Myanmar Now uvedla, že stranu rozpustí volební komise, kterou jmenovala junta. Rozhodnutí bylo přijato na setkání s barmskými politickými stranami, které řada stran včetně Národní ligy pro demokracii bojkotovala.

"Volební podvody NLD byly nelegální, takže budeme muset registraci strany zrušit," prohlásil šéf volební komise Thein Sou. "Ti, co se na těchto podvodech podíleli, budou považováni za zrádce a my proti nim zakročíme," dodal.

Japonsko, které patří k největším dodavatelům humanitární pomoci do Barmy, v pátek oznámilo, že bude muset podporu přehodnotit, pokud se situace v zemi nezlepší. Možné je, že budou zastaveny i investiční projekty soukromých japonských firem, uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi.

Zdroj: ČTK

Barma odvolala velvyslance v Londýně, požadoval propuštění Su Ťij

Barma v úterý odvolala svého velvyslance v Británii poté, co v pondělí vyzval novou vládu vojenské junty k propuštění zadržované barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, informovala agentura Reuters. V druhém největším městě Mandalaj v úterý podle agentury AP vyšlo na protest proti únorovému vojenskému převratu v zemi do ulic asi tisíc lidí i přesto, že proti demonstrantům v minulých dnech a týdnech tvrdě zasahovaly bezpečnostní složky a desítky účastníků protestů přišly o život.

Státní barmská televize MRTV podle Reuters upřesnila, že velvyslanec zveřejněním prohlášení nejednal v souladu s povinnostmi, které mu byly uloženy, a bude přeložen zpět na ministerstvo zahraničí. Velvyslancovo prohlášení v pondělí naopak ocenil britský ministr zahraničí Dominic Raab, který jeho jednání označil za odvážné a vlastenecké. Su Ťij je stejně jako většina členů jejího kabinetu zadržována od 1. února, kdy barmská armáda provedla v zemi převrat.

Zdroj: ČTK

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK

Barmská vůdkyně Su Ťij byla prý převezena na neznámé místo

Svržená barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla z domácího vězení v Neipyijtu převezena na blíže neupřesněné místo. S odvoláním na zdroje z její Národní ligy pro demokracii to v pátek napsal web Myanmar Now.

Barmská armáda se chopila moci v zemi 1. února, kdy měl poprvé zasednout parlament zvolený v listopadu. Ve volbách drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii. Podle vojáků hlasování doprovázela hrubá pochybení, což ale centrální volební komise odmítla. Su Ťij byla při převratu zadržena a umístěna do domácího vězení.

Zdroje z Národní ligy pro demokracii ale nyní podle Myanmar Now uvedly, že Su ťij byla před šesti dny převezena na jiné místo. "Už nevíme, kde ji zadržují," citoval web vysoce postaveného představitele strany. Barmské úřady na žádost Reuters o komentář nereagovaly.

Zdroj: ČTK
Pokračovat