Washington - Americký prezident Donald Trump tento týden naznačil, že pošle do Afghánistánu další vojáky. Ti mají pokračovat v boji proti teroristům.
Nový průzkum agentury Pew Research Center přitom ukazuje, že v posledních letech naopak výrazně klesl počet amerických vojáků v zahraničí.
A to včetně zmíněného Afghánistánu. V současné době jich tam operuje jen zhruba 9000, zatímco v roce 2011 to bylo více než 80 tisíc.
Celkem se mimo území Spojených států loni nacházelo méně než 200 tisíc aktivních příslušníků amerických ozbrojených sil. Jde o nejnižší číslo od roku 1957, kdy agentura začala tyto údaje sledovat.
USA se stahují i z Německa
Pentagon kompletně stáhl své ozbrojené síly z řady zemí. Mezi nimi například i z KLDR, jejíž vztahy s USA procházejí v současné době jedním z nejvyhrocenějších období.
Most U.S. troops overseas are stationed in Europe or Asia https://t.co/zmEAPKKvqX pic.twitter.com/zigP7BOVj0
— Pew Research Center (@pewresearch) August 23, 2017
Velký odliv ale postihl i severokorejského souseda - Jižní Koreu - nebo třeba Německo.
Právě tyto dvě země se sice loni umístily v pětici států s největší přítomností amerických vojáků, statistiky však ukazují úplně jiná čísla než před několika desítkami let.
V Německu bylo v roce 1962, tedy jen rok po postavení Berlínské zdi, nasazeno více než 270 tisíc členů amerických ozbrojených sil. To je téměř osminásobně více než loni.
A v Jižní Koreji měly USA nejvíce rozmístěných členů jednotek v roce 1957, a to konkrétně 71 tisíc. Jedná se o téměř trojnásobek oproti loňsku.
Během samotné korejské války (počátek 50. let - pozn. red.), ze které však institut Pew Research Center nemá přesné údaje, to bylo ještě více. Odhaduje se, že Američané tehdy do Koreje vyslali statisíce vojáků.
Největší nasazení během vietnamské války
Za uplynulých šedesát let však USA poslaly nejvíce vojáků do zahraničí během války ve Vietnamu. Ta zuřila hlavně v 60. letech minulého století.
Například v roce 1967 mířilo 450 tisíc amerických vojáků právě do Vietnamu. Všech příslušníků ozbrojených sil, které Spojené státy poslaly do ciziny, přitom bylo kolem 1,2 milionu.
Tato čísla jsou značně vyšší, než jak tomu je v současnosti. Loni působilo 1,3 milionu Američanů celkově v aktivní službě - a v zahraničí jich bylo méně než pětina.
Institut Pew Research Center pracoval ve své analýze s informacemi datového centra amerického ministerstva obrany.
Výzkum sledoval rozmístění v zahraničí u čtyř hlavních složek ministerstva obrany - a sice armády, leteckých sil, námořnictva a námořní pěchoty. Analýza naopak nezahrnuje pobřežní stráž a Národní gardu.