Česká armáda se vojáků na změnu pohlaví neptá. Trump transsexuály vykázal, u nás může sloužit každý

Kateřina Chládková
27. 7. 2017 21:41
Po včerejším twitterovém oznámení Donalda Trumpa, že transgenderovým osobám nebude dovoleno sloužit v armádě Spojených států, se strhla celosvětová vlna kritiky. Zatímco USA tímto krokem zruší loňskou snahu o větší začlenění LGBT komunity do armády, v osmnácti zemích světa se mohou vojáky nadále stávat všichni bez rozdílu sexuální orientace nebo genderové identity. Česká republika je mezi nimi.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká armáda přijímá nové vojáky bez rozdílu pohlaví, sexuální orientace i genderové identity, tedy i transsexuály. Řadí se tak mezi osmnáct zemí světa, které službu v armádě umožňují také lidem, kteří podstoupili změnu pohlaví.

"Neptáme se na gender ani na sexuální orientaci. Do armády může vstoupit každý, kdo splní standardní podmínky. Nezkoumáme, jestli byl člověk v minulosti jiného pohlaví," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Standardními podmínkami pro vstup do armády je kromě důkladné lékařské prohlídky a fyzických testů také psychologické vyšetření. Pokud tyto podmínky uchazeč úspěšně splní, nic jim podle Pejška nebrání nastoupit k výkonu služby.

Konkrétní čísla o počtech transgender lidí ve svých řadách Armáda ČR nemá. "Nevedeme statistiky a ani nemáme povědomí o tom, jestli je mezi vojáky někdo, kdo podstoupil změnu pohlaví," sdělil Pejsek. Takovou situaci by podle něj armáda řešila ad hoc, až pokud by nastala.

Trumpovo rozhodnutí kritizují i jiní politici

Trump své rozhodnutí na Twitteru vysvětlil tím, že americká armáda se má soustředit na "ohromující vítězství" a nezatěžovat se finančními výlohami spojenými se změnou pohlaví a nutnou hormonální léčbou. "Po konzultaci se svými generály a vojenskými experty upozorňuji, že vláda Spojených států nepřijme ani nedovolí sloužit transgenderovým lidem v armádě USA v jakékoliv roli," napsal.

Na rozdíl od Spojených států nehradí česká armáda jakékoliv náklady spojené se změnou pohlaví. "Zatím jsme se nesetkali s případem, že by někdo v armádě chtěl změnu pohlaví podstoupit. V takovém případě by ale Armáda ČR zdravotní náklady nehradila," uvedl dále Pejšek. V Česku tuto léčbu z velké části platí pojišťovny, zbytek by ale čeští vojáci museli zaplatit ze svého. Cena operace přitom může v Česku vyjít asi na sto tisíc korun.

Trumpovo rozhodnutí ale vyvolalo v USA kritiku. Podle bývalého viceprezidenta Joe Bidena by měl mít možnost sloužit každý kvalifikovaný americký vlastenec. "Každý vlastenecký Američan způsobilý sloužit by měl mít možnost sloužit. Tečka," napsal Biden v reakci na Trumpa. Republikánský senátor John McCain označil vyjádření prezidenta za nejasné, podle něj není důvod nutit k odchodu z armády kohokoliv schopného, bez ohledu na genderovou identitu.

Kromě České republiky umožňuje službu v armádě bez ohledu na sexuální orientaci nebo gender dalších sedmnáct zemí. Je mezi nimi například i Austrálie, Rakousko, Belgie, Německo, Francie, Velká Británie, Kanada nebo Izrael. Některé další státy pak dovolují sloužit lidem z LGBT komunity v omezeném počtu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy