Česká armáda se vojáků na změnu pohlaví neptá. Trump transsexuály vykázal, u nás může sloužit každý

Kateřina Chládková
27. 7. 2017 21:41
Po včerejším twitterovém oznámení Donalda Trumpa, že transgenderovým osobám nebude dovoleno sloužit v armádě Spojených států, se strhla celosvětová vlna kritiky. Zatímco USA tímto krokem zruší loňskou snahu o větší začlenění LGBT komunity do armády, v osmnácti zemích světa se mohou vojáky nadále stávat všichni bez rozdílu sexuální orientace nebo genderové identity. Česká republika je mezi nimi.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká armáda přijímá nové vojáky bez rozdílu pohlaví, sexuální orientace i genderové identity, tedy i transsexuály. Řadí se tak mezi osmnáct zemí světa, které službu v armádě umožňují také lidem, kteří podstoupili změnu pohlaví.

"Neptáme se na gender ani na sexuální orientaci. Do armády může vstoupit každý, kdo splní standardní podmínky. Nezkoumáme, jestli byl člověk v minulosti jiného pohlaví," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Standardními podmínkami pro vstup do armády je kromě důkladné lékařské prohlídky a fyzických testů také psychologické vyšetření. Pokud tyto podmínky uchazeč úspěšně splní, nic jim podle Pejška nebrání nastoupit k výkonu služby.

Konkrétní čísla o počtech transgender lidí ve svých řadách Armáda ČR nemá. "Nevedeme statistiky a ani nemáme povědomí o tom, jestli je mezi vojáky někdo, kdo podstoupil změnu pohlaví," sdělil Pejsek. Takovou situaci by podle něj armáda řešila ad hoc, až pokud by nastala.

Trumpovo rozhodnutí kritizují i jiní politici

Trump své rozhodnutí na Twitteru vysvětlil tím, že americká armáda se má soustředit na "ohromující vítězství" a nezatěžovat se finančními výlohami spojenými se změnou pohlaví a nutnou hormonální léčbou. "Po konzultaci se svými generály a vojenskými experty upozorňuji, že vláda Spojených států nepřijme ani nedovolí sloužit transgenderovým lidem v armádě USA v jakékoliv roli," napsal.

Na rozdíl od Spojených států nehradí česká armáda jakékoliv náklady spojené se změnou pohlaví. "Zatím jsme se nesetkali s případem, že by někdo v armádě chtěl změnu pohlaví podstoupit. V takovém případě by ale Armáda ČR zdravotní náklady nehradila," uvedl dále Pejšek. V Česku tuto léčbu z velké části platí pojišťovny, zbytek by ale čeští vojáci museli zaplatit ze svého. Cena operace přitom může v Česku vyjít asi na sto tisíc korun.

Trumpovo rozhodnutí ale vyvolalo v USA kritiku. Podle bývalého viceprezidenta Joe Bidena by měl mít možnost sloužit každý kvalifikovaný americký vlastenec. "Každý vlastenecký Američan způsobilý sloužit by měl mít možnost sloužit. Tečka," napsal Biden v reakci na Trumpa. Republikánský senátor John McCain označil vyjádření prezidenta za nejasné, podle něj není důvod nutit k odchodu z armády kohokoliv schopného, bez ohledu na genderovou identitu.

Kromě České republiky umožňuje službu v armádě bez ohledu na sexuální orientaci nebo gender dalších sedmnáct zemí. Je mezi nimi například i Austrálie, Rakousko, Belgie, Německo, Francie, Velká Británie, Kanada nebo Izrael. Některé další státy pak dovolují sloužit lidem z LGBT komunity v omezeném počtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy