Česká armáda se vojáků na změnu pohlaví neptá. Trump transsexuály vykázal, u nás může sloužit každý

Kateřina Chládková
27. 7. 2017 21:41
Po včerejším twitterovém oznámení Donalda Trumpa, že transgenderovým osobám nebude dovoleno sloužit v armádě Spojených států, se strhla celosvětová vlna kritiky. Zatímco USA tímto krokem zruší loňskou snahu o větší začlenění LGBT komunity do armády, v osmnácti zemích světa se mohou vojáky nadále stávat všichni bez rozdílu sexuální orientace nebo genderové identity. Česká republika je mezi nimi.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká armáda přijímá nové vojáky bez rozdílu pohlaví, sexuální orientace i genderové identity, tedy i transsexuály. Řadí se tak mezi osmnáct zemí světa, které službu v armádě umožňují také lidem, kteří podstoupili změnu pohlaví.

"Neptáme se na gender ani na sexuální orientaci. Do armády může vstoupit každý, kdo splní standardní podmínky. Nezkoumáme, jestli byl člověk v minulosti jiného pohlaví," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Standardními podmínkami pro vstup do armády je kromě důkladné lékařské prohlídky a fyzických testů také psychologické vyšetření. Pokud tyto podmínky uchazeč úspěšně splní, nic jim podle Pejška nebrání nastoupit k výkonu služby.

Konkrétní čísla o počtech transgender lidí ve svých řadách Armáda ČR nemá. "Nevedeme statistiky a ani nemáme povědomí o tom, jestli je mezi vojáky někdo, kdo podstoupil změnu pohlaví," sdělil Pejsek. Takovou situaci by podle něj armáda řešila ad hoc, až pokud by nastala.

Trumpovo rozhodnutí kritizují i jiní politici

Trump své rozhodnutí na Twitteru vysvětlil tím, že americká armáda se má soustředit na "ohromující vítězství" a nezatěžovat se finančními výlohami spojenými se změnou pohlaví a nutnou hormonální léčbou. "Po konzultaci se svými generály a vojenskými experty upozorňuji, že vláda Spojených států nepřijme ani nedovolí sloužit transgenderovým lidem v armádě USA v jakékoliv roli," napsal.

Na rozdíl od Spojených států nehradí česká armáda jakékoliv náklady spojené se změnou pohlaví. "Zatím jsme se nesetkali s případem, že by někdo v armádě chtěl změnu pohlaví podstoupit. V takovém případě by ale Armáda ČR zdravotní náklady nehradila," uvedl dále Pejšek. V Česku tuto léčbu z velké části platí pojišťovny, zbytek by ale čeští vojáci museli zaplatit ze svého. Cena operace přitom může v Česku vyjít asi na sto tisíc korun.

Trumpovo rozhodnutí ale vyvolalo v USA kritiku. Podle bývalého viceprezidenta Joe Bidena by měl mít možnost sloužit každý kvalifikovaný americký vlastenec. "Každý vlastenecký Američan způsobilý sloužit by měl mít možnost sloužit. Tečka," napsal Biden v reakci na Trumpa. Republikánský senátor John McCain označil vyjádření prezidenta za nejasné, podle něj není důvod nutit k odchodu z armády kohokoliv schopného, bez ohledu na genderovou identitu.

Kromě České republiky umožňuje službu v armádě bez ohledu na sexuální orientaci nebo gender dalších sedmnáct zemí. Je mezi nimi například i Austrálie, Rakousko, Belgie, Německo, Francie, Velká Británie, Kanada nebo Izrael. Některé další státy pak dovolují sloužit lidem z LGBT komunity v omezeném počtu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy