Bagdád - Americká letadla v neděli podnikla čtyři nálety na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa, které leží severozápadně od Bagdádu. Vojenské úspěchy hlásí také kurdské milice v okolí Mosulu. O radikálech z Islámského státu v neděli jednala Liga arabských států, podle níž páchají islamisté válečné zločiny. Americký prezident Barack Obama se svými plány o dalším postupu proti IS seznámí Američany tento týden.
Zástupce americké armády řekl agentuře Reuters, že USA vyslaly letadla nad přehradu u Hadísy na žádost irácké vlády. "Smysl těchto útoků je zabránit teroristům ohrožovat irácké jednotky, které kontrolují přehradu," sdělil tento zdroj. V okolí Hadísy žijí hlavně sunnité. Velitel jedné z iráckých milicionářských jednotek řekl, že útoky byly velmi přesné a zasáhly hlídku IS připravující se k útoku na přehradu. "Kdyby se IS podařilo přehradu ovládnout, ohrozilo by to vážně mnohé irácké oblasti, i Bagdád," sdělil tento velitel.
Zásah u Hadísy bylo první zapojení amerických letadel v provincii Anbár, již IS obsazoval od začátku roku a získal plně nebo částečně tamní dvě největší města Fallúdžu a Ramádí.
USA zapojily své letectvo do bojů proti skupině Islámský stát v Iráku v srpnu a provedly od té doby kolem 130 náletů. Proti IS bojují kromě irácké armády také kurdské a šíitské milice.
IS vyhlásil v severním Iráku a Sýrii chalífát a snaží se obsazovat strategická místa. Krátce ovládl také přehradu u Mosulu, ale tu se podařilo osvobodit díky americké letecké podpoře. Přehrada u Hadísy je po mosulské druhou největší v Iráku.
Zločiny proti lidskosti
LAS na svém nedělním káhirském zasedání označila činnost IS za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Její generální tajemník Nabíl Arabí řekl, že je proti této skupině nutné postupovat společně vojensky i politicky. Podle Reuters je LAS připravena podpořit USA, které hledají mezinárodní podporu pro společnou akci proti IS.
Obama minulý týden v Tallinnu řekl, že nelze dovolit, aby se IS stal globální hrozbou. Rétoriku proti této skupině zostřil po zveřejnění vraždy druhého amerického novináře. IS zabila před kamerou Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a oba záznamy vražd označila za vzkaz Obamovi a varování proti dalšímu tažení USA proti IS.
Obama v rozhovoru, který v neděli odvysílala televize NBC, řekl, že chce Američanům vysvětlit "povahu hrozby, jakou IS představuje, a to, jak USA proti ní hodlají postupovat". V úterý bude jednat se členy Kongresu, ve středu pak má přednést projev k veřejnosti.
"Je čas přejít k útočné akci," sdělil. Obamovo středeční vystoupení se bude konat den před výročím teroristických útoků Al-Káidy na USA v roce 2001. "Chci, aby všem bylo jasné, že nemáme informaci o bezprostředním ohrožení USA," sdělil. Prezident ale připomenul, že k IS se připojilo mnoho lidí ze Západu a ti se mohou bez zábran dostat do USA. "To časem může USA ohrozit," sdělil.
Obama vylučuje nasazení pozemních vojsk, ale jak řekl na summitu NATO, počítá s vytvořením mezinárodní koalice, která bude provádět letecké operace za podpory místních pozemních z sil. K účasti v této koalici se přihlásilo devět dalších zemí.