Uprchlíků opět přibývá. Loni jich bylo 42 milionů

Zdeněk Mihalco
17. 6. 2009 9:49
Největší současné krize jsou na Srí Lance, v Pákistánu a Somálsku
Jedna z posledních uprchlických krizí vypukla po bojích v Pákistánu
Jedna z posledních uprchlických krizí vypukla po bojích v Pákistánu | Foto: Reuters

New York - Počet lidí bez domova během loňského roku poklesl zhruba o 700 000 na přibližně 42 milionů, uvádí ve své právě publikované výroční zprávě Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Organizace však zároveň dodává, že „tato výroční zpráva nezahrnuje lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou od počátku roku 2009, a těch je už nyní tolik, že to převyšuje rozdíl daný poklesem".

„V roce 2009 přišli o domov další lidé v Pákistánu, na Srí Lance a v Somálsku," prohlásil Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Uprchlíci z bojů s Talibanem v Pákistánu:

„Někteří z nich se možná budou moci brzy vrátit, jiní mohou čekat na návrat roky, dokonce desetiletí. Nadále evidujeme dlouhodobě vnitřně přesídlené v zemích, jako jsou Kolumbie, Irák, Demokratická republika Kongo a Somálsko. Důsledkem tamních konfliktů jsou navíc uprchlíci, kteří utíkají do zahraničí," dodal.  

Podle nové zprávy žije asi 80 procent uprchlíků z celého světa v rozvojových zemích. Celkový počet zahrnuje 16 milionů uprchlíků a uchazečů o azyl a 26 milionů takzvaně vnitřně přesídlených lidí, kteří se nepřestěhovali do zahraničí, ale zůstávají na jiných místech ve své vlasti.

Afghánské uprchlice - právě z této asijské země pochází nejvíce utečenců
Afghánské uprchlice - právě z této asijské země pochází nejvíce utečenců | Foto: Reuters

Nejvíce uprchlíků z jiných zemí žije na území Pákistánu (1,8 milionu), Sýrie (1,1 milionu), Íránu (980 tisíc) a Německa (asi 583 tisíc) - nejvíce z nich pochází z Afghánistánu a Iráku. K zemím s nejvyšším počtem vnitřně přesídlených na světě patří podle zprávy Kolumbie (3 miliony), Irák (2,6 milionu) a súdánská provincie Dárfúr (2 miliony).

Vysídlených osob v roce 2008 přibylo například po obnovení bojů v Demokratické republice Kongo a Somálsku.

UNHCR rovněž upozorňuje, že v loňském roce došlo k prudkému zpomalení repatriací - šlo o druhý nejnižší počet za 15 let. Naopak počet uchazečů o azyl druhým rokem rostl a zvýšil se na 839 tisíc - jde o nárůst o 28 procent. Nejvíce žadatelů o azyl přijaly Jihoafrická republika (207 tisíc), Spojené státy (podle odhadů UNHCR 49 600), Francie (35 400) a Súdán (35 100).

„Jsme svědky neochabující série vnitřních konfliktů, které mají za následek miliony vykořeněných lidí," shrnuje António Guterres z UNHCR.

 

Právě se děje

Další zprávy