Muž, který byl posledním žijícím členem domorodého kmene z oblasti Tanaru v brazilském státě Rondonia, zemřel pravděpodobně přirozenou smrtí v odhadovaném věku 60 let. Jeho tělo bez známek násilí nalezli zaměstnanci Národní nadace pro indiány (FUNAI) 23. srpna. Svou smrt podle nich domorodec očekával - než ulehl, pokryl své tělo pestrobarevným peřím papoušků Ara.
Většinu jeho domorodého kmene vyvraždili v 70. letech rančeři, kteří rozšiřovali svá území. Posledních šest členů poté zahynulo v roce 1995 při útoku nelegálních těžařů. Muž tak zůstal jediným přeživším a od té doby žil v pralese v naprosté samotě. Na kohokoliv, kdo se k němu chtěl přiblížit, líčil pasti nebo střílel šípy.
Muž patřil ke "kmeni děr"
Vzhledem k tomu, že se vyhýbal jakémukoli kontaktu s civilizací, není jasné, jakým jazykem mluvil ani k jaké etnické skupině patřil. Jeho domorodé skupině se ale přezdívalo "kmen děr". S ostatními členy kopal v džungli jámy pro lov zvěře nebo jako místa pro úkryt. Podle Altaira Josého Algayera, zaměstnance nadace, mohly až třímetrové díry mít pro samotáře náboženský význam.
Nadace kvůli mužově bezpečí oblast Rondonie na severozápadě Brazílie od roku 1996 sledovala. Živého ho naposledy spatřili v roce 2018. Od té doby nacházeli pouze desítky slaměných chatrčí, které v džungli postavil.
Neřízená kolonizace Amazonie stála v 80. letech minulého století životy mnoha příslušníků tamních domorodých kmenů. V Brazílii je podle Národní nadace pro indiány zhruba 70 izolovaných indiánských kmenů, které žijí v amazonských státech Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao. Ne všechny tyto kmeny se ale dosud podařilo spatřit.