Amazonie

Kmen v peruánské Amazonii drží stovku turistů, chce upozornit na znečištění řeky

Domorodý kmen v peruánské Amazonii propustil asi sto turistů, včetně dvou desítek cizinců, které ve čtvrtek zadržel. Oznámil to šéf kmene Watson Trujillo, který už dříve slíbil, že turisty propustí. Činem chtěli domorodí obyvatelé přimět peruánskou vládu, aby se zabývala znečištěním řeky, na níž závisí jejich živobytí.

Skupina 98 turistů, mezi nimiž bylo 23 cizinců z Německa, Británie, Španělska či Francie, plula podle agentury AP na lodi nazvané Eduardo 11 po řece Maraňon v peruánském regionu Loreto. Zadrženi byli ve čtvrtek v obci Cuninico. Dnes ve 13:45 místního času (19:45 SEČ) turisté opět vypluli dál po řece na stejné lodi.

Trujillo zdůvodnil zadržení tím, že tak chce vládu přimět, aby řešila znečištění řeky. To způsobil podle AP únik ropy v roce 2014 a znovu letos v září. "Lidé musí pít znečištěnou vodu a jíst ryby kontaminované ropou a vládu to nezajímá," řekl Trujiilo. Znečištění řeky podle něj škodí téměř 80 komunitám, z nichž mnohé nemají dost pitné vody, chybí jim elektřina i telefonní signál.

Obyvatelé Cuninica budou protestovat a blokovat lodě plující po řece i nadále, dodal Trujillo. "Jak jsme viděli, jsme nuceni přijmout toto opatření, abychom přivolali pozornost státu, který nám osm let nevěnoval pozornost," řekl AP.

Zdroj: ČTK

Ničení amazonského pralesa výrazně přispělo k rychlému růstu brazilských emisí

Ničení amazonského pralesa vloni výrazně přispělo k prudkému růstu emisí skleníkových plynů v Brazílii. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na zprávu brazilských ekologických organizací. Podle odhadů se emise skleníkových plynů vloni v Brazílii meziročně zvýšily o 12 procent a byly nejvyšší od roku 2005. Brazílie patří mezi největší světové znečišťovatele.

Loňské emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v Brazílii se zvýšily zhruba na 2,4 miliardy tun. To bylo nejvíce od roku 2005 a zhruba o 700 milionů tun více než v roce 2010.

V Brazílii má velký podíl na emisích přeměna krajiny a mýcení lesů, především amazonského pralesa. Loni tyto aktivity vytvořily zhruba polovinu všech emisí. Ničení amazonského pralesa podle odborníků navíc snižuje schopnost zadržovat oxid uhličitý.

Růst emisí v loňském roce částečně souvisí s pandemií covidu-19 a obnovou hospodářské aktivity po její hlavní fázi. Množství emisí skleníkových plynů kvůli odlesňování a přeměně krajiny ale v Brazílii roste už řadu let. Za poslední tři roky, kdy byl u moci prezident Jair Bolsonaro, se množství těchto emisí zvýšilo zhruba o pětinu.

Zdroj: ČTK

Brazilská prokuratura obvinila tři muže z vražd aktivisty a britského novináře

Brazilská prokuratura obvinila tři osoby v případu červnové vraždy britského novináře Doma Phillipse a místního aktivisty Bruna Araúje Pereiry v amazonském pralese. S odkazem na vyjádření prokuratury o tom v pátek informovala agentura AP. V oblasti, kde k vraždě došlo, působí nelegální rybáři a pytláci.

Nezávislý žurnalista Phillips žil dlouhodobě v Brazílii a v amazonské džungli sbíral u indiánů informace pro svou knihu. Pereira se angažoval v boji za práva domorodých obyvatel a v minulosti opakovaně dostával výhrůžky kvůli své práci.

Pereira požádal Phillipse, aby vyfotografoval muže projíždějící po řece na člunu. Právě tento snímek mohl být důvodem k vraždě, protože mohl zachycovat nelegální rybolov, vysvětluje motiv činu AP.

Všichni tři obvinění jsou místní obyvatelé, dva z nich se k podílu na vraždě přiznali, uvedla ve čtvrtek prokuratura. Třetího obviněného s činem spojilo svědectví.

V den vraždy chtěl Pereira předat úřadům důkazy o nelegálním rybolovu. Phillips podle prokuratury zemřel, protože doprovázel Pereiru a pachatelé se potřebovali zbavit svědka svého činu, uvedla podle AP prokuratura. Čtvrtý dříve zadržený muž nebyl zatím z ničeho obviněn.

Zdroj: ČTK

Tělo vyzvednuté v Amazonii patří pohřešovanému britskému novináři, potvrdila analýza

Analýza ostatků vyzvednutých ve čtvrtek v Amazonii potvrdila, že jedno z těl patří britskému novináři Domovi Phillipsovi, který byl pohřešovaný od začátku června. Další tělo lékaři stále zkoumají, uvedla brazilská policie. Ta dnes také prohlásila, že za vraždou britského novináře a jeho brazilského spolupracovníka a odborníka na domorodé národy Bruna Pereiry v Amazonii nestojí organizovaný zločin. S tím ale nesouhlasí představitelé původního obyvatelstva, podle kterých v oblasti působí kriminální skupiny, napsala agentura Reuters.

Policie potvrdila předchozí informace brazilských médiích o analýze zubů, která ukázala, že jedno z těl objevených policií ve čtvrtek v místě označeném jedním z podezřelých patří britskému novináři Phillipsovi. Další tělo lékaři stále zkoumají. Policie již dříve uvedla, že se téměř nepochybně jedná o pohřešované muže.

"Průběh vyšetřování nás vede k domněnkám, že vrazi jednali sami, bez objednavatele a že zabití neiniciovala skupina organizovaného zločinu," uvedla policie. Současně ale nevyloučila, že dva hlavní podezřelí z vraždy měli další komplice.

Se závěry policie nesouhlasí představitelé domorodých kmenů, kteří se zúčastnili několikadenního pátrání po obou mužích. Podle nich policie soustavně ignoruje a přehlíží zprávy a oznámení o činnosti organizovaného zločinu v oblasti. "Nejedná se jen o dva vrahy, ale o organizovanou skupinu, která naplánovala zločin do nejmenšího detailu," uvedli zástupci domorodého obyvatelstva. Poukázali na to, že Pereira dostával kvůli své činnosti, během které mimo jiné monitoroval nelegální rybolov, výhrůžky smrtí.

Zdroj: ČTK

V brazilské Amazonii zmizel britský novinář a místní expert na indiány

Britský novinář Dom Phillips píšící pro list The Guardian a brazilský expert na problematiku indiánů Bruno Araújo Pereira zmizeli v odlehlé části brazilské Amazonie. Tato oblast je dějištěm násilných konfliktů mezi rybáři, pytláky a vládními silami. Pereira byl při svých výpravách do této části země opakovaně terčem výhrůžek, informovala v pondělí agentura AP.

Dvojice byla naposledy viděna v neděli v sedm hodin ráno v osadě São Rafael. Vraceli se odtud lodí a zhruba za hodinu měli doplout do města Atalaia do Norte, ale tam nedorazili.

V září 2019 byl zastřelen zaměstnanec vládní agentury pro práva původních obyvatel ve městě Tabatinga, které je největší v této oblasti. Jeho vražda dosud nebyla objasněna.

Zdroj: ČTK

V Amazonii zmizelo za říjen nejvíc pralesa od roku 2015

Mýcení amazonského pralesa v Brazílii v říjnu meziročně vzrostlo o pět procent, což je nejhorší říjnový údaj od roku 2015, kdy brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru začal takto odlesňování mapovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních své rozlohy. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje či jedné desetiny České republiky. Odborníci se obávají, že rozloha vymýceného pralesa bude letos podobná jako loni, kdy to bylo 10 900 kilometrů čtvereční, což byl největší roční úbytek od roku 2008

Zdroj: ČTK

Amazonský prales mizí stále rychleji, zažil nejpustošivější květen v historii

Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii. Za uplynulý měsíc se zde vykácela plocha 1180 kilometrů čtverečních lesů, o 41 procent více než za loňský květen. Zrychlující se tempo kácení největšího deštného pralesa na světě snižuje věrohodnost slibů brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, že "eliminuje nelegální odlesňování v Brazílii do roku 2030", píše agentura AFP.

Nejnovější údaje o postupu kácení lesů v pátek zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru na základě analýzy satelitních snímků. Za letošní duben zmizelo 580 kilometrů čtverečních amazonského pralesa, za březen 368 kilometrů čtverečních. Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti právě začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa, píše AFP s odvoláním na neziskovou organizaci Klimatická observatoř, která bývá velmi kritická k vládní správě Amazonie.

Prezident Bolsonaro neziskové organizace na ochranu životního prostředí již dříve označil za "rakovinu" a opakovaně uvedl, že chce území Amazonie zpřístupnit těžařům a zemědělcům. Krajně pravicový Bolsonaro na dubnovém klimatickém summitu svému americkému protějšku Joeu Bidenovi přesto slíbil, že se pokusí o jisté ústupky. Prezidentovi oponenti to však považují za plané sliby.

Zdroj: ČTK
Pokračovat