Kyjev - Ukrajinský ústavní soud schválil jako ústavní chystané změny, které mají v základním zákonu země zakotvit zvláštní postavení povstalci ovládaných území v Donbasu na východě země.
"Soud shledal (navrhované) změny ústavními," napsala agentura Unian o nálezu zveřejněném v pátek.
Ukrajinský parlament v půli července odeslal ústavním soudcům návrh ústavních změn, předložený prezidentem Petrem Porošenkem.
Pro tento krok tehdy hlasovalo 288 poslanců. Ke změnám v základním zákonu země bude nutných 300 hlasů. Klíčové hlasování se zřejmě uskuteční až na podzim.
Návrh předložil parlamentu prezident, podle tisku po jednání s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou.
Jde o jednu z podmínek mírových dohod z Minsku, které mají vést k urovnání konfliktu s bezmála 7000 oběťmi na životech.
Ukrajina zůstane jednotná
Ruská média zaznamenala, že Porošenko pozměnil svůj návrh decentralizace Ukrajiny, jehož předchozí verze separatisty neuspokojila.
Porošenkův původní návrh kritizovala i ruská diplomacie jako ignorování požadavků povstaleckého Doněcku a Luhansku.
Na prosazení změn v Kyjevě údajně dohlíželi i západní diplomaté. Místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová si stěžovala na "obrovský nátlak od mezinárodního společenství".
Sám Porošenko ujišťuje, že návrh decentralizace neznamená ani federalizaci Ukrajiny, ani autonomii Donbasu, i když média tvrdí opak. "Ukrajina byla, je a bude unitární stát," zdůraznil před poslanci.
K přijetí návrhu má v prvním čtení stačit prostá většina (226 ze 450 hlasů), pro definitivní schválení však bude nutné získat 300 hlasů.