Když Mezinárodní trestní soud loni v březnu vydal zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou na základě obvinění z údajného válečného zločinu deportace ukrajinských dětí, Lvovová-Bělovová tvrdila, že práce její komise měla za cíl chránit děti v oblastech zasažených vojenskými konflikty.
Podle důkazů, které poskytl nový výzkum podpořený americkým ministerstvem zahraničí, však ve skutečnosti šlo o program řízený ruským státem, který od prvních měsíců ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 odebíral děti z okupovaných území s cílem zbavit je ukrajinské totožnosti. Program získával peníze přímo od úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Výzkumníkům se podařilo identifikovat 314 ukrajinských dětí, které byly během prvních měsíců války odvezeny do Ruska. Zpráva popisuje tuto činnost jako součást systematického programu a podle hlavního výzkumníka Nathaniela Raymonda může sloužit jako klíčový důkaz k dalšímu usvědčení kremelských úředníků z plánovaného páchání válečných zločinů.
Dne 16. září 2022 například ruské letadlo typu TU-154M s registračním číslem RA-85123 přepravilo dvě skupiny dětí z okupovaných oblastí Luhanska a Doněcka na letiště Čkalovskij poblíž Moskvy. Odtud byly děti převezeny do ruského Rostova na Donu, který se nachází blízko ukrajinských hranic. Ze 314 dětí bylo 166 svěřeno přímo do péče ruských občanů. Dalších 148 dětí bylo nabídnuto k adopci, přičemž přibližně třetina z nich již našla nové rodiny v Rusku.
S novými ruskými identitami, často zahrnujícími falešná jména, příběhy, videa a fotografie, ruské úřady děti umisťují do státem podporovaných databází pro adopci. Patří sem například "Státní databanka sirotků a dětí zbavených rodičovské péče" ruského ministerstva školství, webová stránka spravovaná Centrem pro rozvoj sociálních projektů, které v minulosti dostávalo financování od Putinova úřadu, a databáze Change One Life.
Weby také umožňují uživatelům vybírat děti z Donbasu, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti - čtyř ukrajinských regionů, které Rusko částečně okupuje a které Putin v září 2022 prohlásil za anektované.
V období od roku 2019 do roku 2024 obdrželo Centrum pro rozvoj sociálních projektů více než 47 milionů rublů (10,7 milionu korun) z Fondu prezidentských grantů. Databáze centra obsahuje fotografie dětí, které jsou v Rusku nabízeny k adopci, stejně jako informace o jejich barvě očí a vlasů, temperamentu a důvodu, proč jsou bez rodičů. Dohodu o sdílení dat podepsalo centrum a ruské ministerstvo školství v červenci 2019.
K zásadním odhalením se pro Aktuálně.cz vyjádřil bývalý ukrajinský zmocněnec pro práva dětí Mykola Kuleba, který vede organizaci Save Ukraine, jež od začátku invaze usiluje o návrat unesených dětí zpět domů. Například minulý týden jeho tým úspěšně osvobodil šest dětí, které zažily hrůzy ruské okupace.
"Je to strašné, bolí mě z toho u srdce. Vyzýváme mezinárodní společenství, aby pohnalo viníky k odpovědnosti a podpořilo vydání nových zatykačů Mezinárodním trestním soudem. Nejde jen o porušení mezinárodního práva, jedná se o útok na budoucnost Ukrajiny," řekl Kuleba po telefonu redakci.
Výzkumníci vedle Lvovové-Bělovové a Vladimira Putina identifikovali několik dalších ruských úředníků, kteří se podle nich na programu podíleli. Patří mezi ně například dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin, šéf samozvané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik, ruská politička a obhájkyně práv dětí Anna Kuzněcovová, která se dlouhodobě angažuje v politice zaměřené na rodinnou péči v Rusku, nebo poradkyně Pušilina Eleonora Fedorenkovová, vše významné postavy v kontextu probíhajícího rusko-ukrajinského konfliktu.
Podle zprávy Kreml začal s únosem ukrajinských dětí ještě před invazí, kterou Putin zahájil 24. února 2022. Od té doby podle Ukrajinců Rusové unesli kolem 19 500 dětí, které následně převezli do Ruska nebo na Ruskem okupovaný Krymský poloostrov. Moskva tvrdí, že jich je dokonce až tři čtvrtě milionu. Verze Kremlu se ale od té ukrajinské zásadně liší. Rusové tvrdí, že děti z Ukrajiny zachraňují a chtějí jim dát lepší budoucnost.