Brusel - Spojené státy a Španělsko se dohodly, že posílí protiraketový systém NATO v Evropě rozmístěním amerických plavidel s protiraketovými střelami na námořní základně Rota na pobřeží Španělska.
V bruselském sídle NATO to ve středu oznámili představitelé obou zemí.
Záměr se ovšem nezamlouvá Rusku. Moskva pohrozila, že takový postup hrozí ukončením rusko-americké spolupráce v protiraketové obraně.
"Další krok USA při uskutečňování 'fázového adaptivního přístupu' k budování protiraketové obrany v Evropě může vyvolat jen znepokojení, protože už v první fázi jeho realizace dochází k podstatnému navýšení protiraketového potenciálu USA v evropské oblasti," cituje server Newsru z dokumentu ruské diplomacie.
Čtyři vojenské lodě
Půjde o čtyři vojenské lodě vybavené protiraketovým systémem Aegis, které na základně Rota začnou operovat nejpozději v roce 2013, upřesnil španělský premiér José Luis Zapatero. Rota leží asi 100 kilometrů severozápadně od Gibraltaru.
"Dohoda se Španělskem je silným signálem, který dokazuje, že Spojené státy přes rozpočtové potíže dále investují do Aliance a do partnerství s evropskými zeměmi," prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta.
Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen ocenil Španělsko jako člena Aliance, který se angažuje do kolektivní obrany Evropy.
Protiraketový systém NATO v hodnotě kolem 200 milionů eur budují a financují hlavně Spojené státy a je vnímán jako kompromis Washingtonu vůči původně zamýšlenému americkému systému, v jehož rámci měla být raketová základna v Polsku a radar v Česku. Proti tomu ostře vystupovalo Rusko, které v tom spatřovalo vlastní ohrožení.
Americký výkonný radar nazývaný X-band bude nyní v Turecku a jeho údaje budou využívat americká bojová plavidla s antiraketami systému Aegis u evropských břehů. Polsko a Rumunsko nedávno potvrdily, že souhlasí s budoucím umístěním amerických protiraketových střel SM-3 na svých územích.
Další země přijdou
V příštích měsících by se do protiraketového systému NATO nejspíš oficiálně zapojily další země, řekl ve středu Rasmussen.
Potvrdil, že NATO věří, že protiraketový systém pokryje celou Evropu do roku 2018. Zatím je do protiraketové obrany Evropy zapojeno pouze jedno americké plavidlo, válečná loď Monterey vyslaná do Středozemního moře.
Dříve se hovořilo o tom, že v Česku bude vybudováno středisko včasného varování, které mělo vyhodnocovat data z protiraketového "deštníku". Český ministr obrany Alexandr Vondra v červnu po jednání s náměstkem ministra obrany USA Williamem Lynnem oznámil, že se od tohoto plánu ustoupilo. Podle Vondry byl navrhovaný systém překonán a Češi prý budou se svými americkými partnery hledat jiný způsob zapojení do projektu.
Všech 28 členských zemí NATO se dohodlo na vytvoření štítu v roce 2010. Zapatero dnes opět ujistil, že jde o "ryze obranný" program, který má zabránit raketovým hrozbám. Hlavně USA tvrdí, že podobná hrozba existuje především ze strany Íránu a KLDR.
Rusko má i proti tomuto "odlehčenému" protiraketovému štítu výhrady a dosud marně žádá, aby Aliance od projektu upustila, nebo do něj Rusko zapojila.