loď

V Bosporu uvázla loď s ukrajinských hrachem, doprava v průlivu stojí

V průlivu Bospor v pondělí brzy ráno uvázla loď s ukrajinskými zemědělskými produkty. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na námořní společnost Tribeca. Loď se snaží odtáhnout několik remorkérů. Plavba v průlivu, který spojuje Černé a Středozemní moře, byla přerušena. Zatím nejsou hlášeny žádné škody.

Podle tureckých médií v průlivu uvázla nákladní loď MKK 1, která plula z Ukrajiny do tureckého přístavu Mersin. Na palubě má loď 13 000 tun hrachu. Podle společnosti Tribeca loď uvázla v severní části průlivu, blíže asijské straně.

Loď se snaží odtáhnout několik remorkérů a kvůli tomu byla plavba Bosporem pozastavena. Není zatím jasné, kdy se jí podaří obnovit.

Nákladní loď plula z Ukrajiny díky dohodě o přepravě zemědělských produktů po Černém moři, kterou loni uzavřely Rusko a Ukrajina za zprostředkování OSN a Turecka. První loď na základě této dohody vyplula 1. srpna a od té doby z ukrajinských přístavů odplulo přes 600 lodí se 17 miliony tun ukrajinských zemědělských produktů, uvedlo o víkendu turecké ministerstvo obrany.

Zdroj: ČTK

Při požáru na lodi v Indonésii zemřelo nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidí zahynulo při požáru, který v pondělí v jižní části Indonésie vypukl na palubě lodi vezoucí 240 osob. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na záchranáře.

Loď KM Express Cantika 77 plula z Kupangu do Kalabahi s 230 cestujícími a deseti členy posádky, když na ní začalo hořet. Příčina požáru se vyšetřuje.

Indonésie je souostroví tvořené více než 17 tisíci ostrovy a nehody lodí a přívozů jsou tam poměrně časté. Lodní doprava je hlavním způsobem dopravy a dodržování bezpečnostních pravidel bývá dost laxní.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo představilo portál pro lodě. Mapuje na 17 tisíc kilometrů vodních cest

Vůdci říčních plavidel mohou zdarma najít informace potřebné k plánování svojí plavby na novém webu, který shromažďuje informace ze 13 evropských zemí včetně Česka. Systém představili zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství vodních cest (ŘSD) a Státní plavební správy (SPS). Portál nazvaný EuRIS mapuje 17 tisíc kilometrů vnitrozemských vodních cest a zahrnuje informace o plavebních komorách a dalších stavbách, stavech vody či aktuálním provozu. Zahrnuje i plánovač plavby.

Systém obsahuje informace, které poskytuje Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko. Českým správcem systému je SPS, která do systému dodává informace o 315 říčních kilometrech - na Labi se jedná o úsek od hranice s Německem po Přelouč a na Vltavě od Mělníka po Slapy.

Zdroj: ČTK

Při lodním neštěstí v Nigérii sužované záplavami zemřelo nejméně 76 lidí

Nejméně 76 lidí zahynulo při lodním neštěstí, k němuž došlo v pátek na jihovýchodě Nigérie. Informovala o tom gentura AFP s odvoláním na nigerijského prezidenta Muhammadua Buhariho.

Plavidlo se potopilo v nigerijském státě Anambra, který sužují rozsáhlé záplavy. V sobotu nigerijské úřady mluvily o deseti obětech a 60 pohřešovaných.

V neděli prezident Nigérie Buhari na twitteru uvedl, že národní agentura pro mimořádné události stanovila bilanci na 76 obětí. Podle vedení státu Anambra se podařilo zachránit 15 osob a po dalších možných přeživších se pátrá.

Anambra patří mezi 29 z 36 států Nigérie, které v letošním roce postihly velké záplavy. Voda odnesla množství domů, úrodu, poničila silnice a zasáhla nejméně půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK

V Japonsku ztratili spojení s výletní lodí s 26 lidmi, po plavidlu se pátrá

U břehů japonského ostrova Hokkaidó se už více než sedm hodin pohřešuje výletní loď s 26 lidmi na palubě. Informovala o tom v sobotu japonská pobřežní stráž, podle níž plavidlo vyslalo tísňové volání, když začalo nabírat vodu.

Pátrání se zaměřuje na okolí poloostrova Širetoko, jehož část je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Na místo byl vyslán vrtulník a hlídkové čluny, nikoho ale zatím neobjevily.

Pobřežní stráž obdržela tísňové volání plavidla KAZU I, když posádka informovala, že do přídě se dostává voda a loď se naklání. Spojení s plavidlem se pak ztratilo.

V oblasti byly podle místního rybářského sdružení v té době velké vlny a silný vítr, což přimělo rybářské čluny vrátit se do přístavu. Na palubě KAZU I bylo podle japonské pobřežní stráže 24 cestujících, včetně dvou dětí, a dva členové posádky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat