Tusk se pustil do Johnsona. Srovnáváním EU s Hitlerem překročil hranice, řekl

ČTK ČTK
17. 5. 2016 14:02
"Překročil hranice racionální diskuse," prohlásil čelný představitel Unie. Podle něj zřejmě někdejší starosta Londýna a tvář kampaně za vystoupení Británie z EU utrpěl "nebezpečný výpadek paměti a racionálního uvažování".
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Kodaň - Předseda Evropské rady Donald Tusk označil za absurdní tvrzení bývalého londýnského starosty Borise Johnsona, že Evropská unie pokračuje v cestě Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit evropský superstát.

Podle agentury Reuters jde o nejtvrdší reakci ze strany Bruselu, který se jinak úzkostlivě snaží držet stranou vrcholící kampaně před červnovým referendem Britů o vztahu jejich země k EU.

"Boris Johnson překročil hranice racionální diskuse," prohlásil Tusk v Kodani. Podle něho trpěl Johnson podle všeho nebezpečným výpadkem paměti a racionálního uvažování. "Když slyším, že EU je srovnávána s plány a projekty Adolfa Hitlera, nemohu mlčet," řekl bývalý polský premiér.

Tusk zdůraznil, že EU je "společným nástrojem, nikoli superstátem". Je to prostředek pro státy, aby spíše spolupracovaly, než aby vládly Evropě. "EU může být obviňována kvůli mnoha věcem, ale stále zůstává nejúčinnější obranou proti stále nebezpečným a často tragickým konfliktům mezi evropskými národy," dodal.

Johnson, který patří k hlasitým zastáncům takzvaného Brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie, řekl v nedělníku The Sunday Telegraph, že osmadvacítka postrádá demokracii a sjednocující autoritu a je odsouzena k neúspěchu.

"Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky... Evropská unie se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami," řekl Johnson. "(EU) nemá vedení, které by všichni respektovali a chápali. To způsobuje absenci demokracie," dodal.

Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června a zatím stále není jasné, jak by mohlo hlasování dopadnout. Premiér David Cameron vede kampaň za to, aby Británie v Unii zůstala. Varuje přitom, že odchod z uskupení 28 evropských států by zemi oslabil ekonomicky i politicky.

S Cameronem nesouhlasí řada poslanců a osobností jeho Konzervativní strany, mimo jiné i Johnson. Premiér má naopak podporu opozičních labouristů a liberálů.

 

Právě se děje

Další zprávy