Tunis - Demokracie v arabském světě fungovat může.
Ukázali to Tunisané, jejichž země je pokládána za kolébku tzv. arabského jara.
V historicky druhých svobodných parlamentních volbách po svržení autoritářského prezidenta Zína Abdidína bin Alího v lednu 2011 odevzdali nejvíce hlasů sekulární partaji Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).
Strana vybojovala přes 80 z 217 parlamentních křesel. Před třemi roky vítězné Hnutí obnovy má podle předběžných výsledků "jen" 67 zákonodárců, píše agentura Reuters.
Předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganuč už volební porážku přiznal. "Akceptujeme výsledek a gratulujeme vítězům," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Končí tak tříleté období, v němž tuto severoafrickou zemi vedla vláda kritizovaná za ekonomický úpadek a rostoucí extremistické tendence části obyvatelstva.
"Dnešek byl tolik důležitý kvůli tomu, co se tu dělo v předchozích třech letech. Všechno se zhoršilo - bezpečnost, ekonomická situace i napětí ve společnosti," řekl reportérovi CNN jeden z voličů Hlasu Tuniska.
Ústava, která může jít příkladem
V době, kdy naděje, že budou po arabském jaru v regionu fungovat demokratické procesy, vyhasínají, Tunisko prokázalo, že politický pluralismus v arabském světě může fungovat, shodují se západní analytici.
Na rozdíl od Sýrie, Libye nebo Egypta se totiž vyhnulo chaosu.
V zemi se navíc začátkem roku podařilo dohodnout se na nové ústavě, která je považovaná za jednu z nejpokrokovějších v regionu. Poskytuje širokou náboženskou svobodu a jako první v arabském světě zaručuje ženám stejná práva jako mužům, připomíná ČTK.
Překročili jste milník, gratuluje Obama
"Jde o významný milník a příklad toho, jak by měla fungovat transformace a cesta k politickému pluralismu," pochválil Tunisko americký prezident Barack Obama.
"I kdyby Tunisko hned neinspirovalo další země v regionu, konsolidace demokracie, jíž dosáhlo, bude významným důkazem, že reformy a politický pluralismus nejsou v arabském světě předem odsouzeny ke zkáze," napsal analytik think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy Anthony Dworkin.
Dvě nejsilnější strany teď čekají složitá jednání o koalici. "Je naší povinností udržet plamínek naděje, že v arabském světě může fungovat demokracie, arabští lidé si ji zaslouží. Islám a demokracie mohou jít ruku v ruce," řekl CNN předseda Hnutí obnovy Rešíd Ganučí.
Atmosféra voleb byla napjatá, na hlasování dohlíželo na 70 tisíc příslušníků bezpečnostních složek. Žádné vážnější incidenty ale hlášeny nebyly. Volební účast dosáhla 60 %.
Příští měsíc čeká Tunisko další zkouška z demokracie - občané budou volit hlavu státu.