Trumpa čeká "brutální" podzim. Má poslední šanci dokázat, že v Kongresu zvládne prosadit svou

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 9. 2017 19:07
Americký prezident Donald Trump i čelní republikánští politici se vracejí po prázdninách do Washingtonu. Podle řady médií mají před sebou klíčový podzim. Trump zatím neprosadil od lednové prezidentské inaugurace jediný skutečně velký zákon. Proto chce po neúspěchu se zdravotní reformou, investicemi do infrastruktury nebo stavbou mexické zdi Kongresem za každou cenu protlačit alespoň velkou daňovou reformu. Jeho čím dál napjatější vztahy se špičkami americké Republikánské strany tomu ale moc nepomáhají.
Donald Trump na tiskové konferenci.
Donald Trump na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Washington - V hlavním městě USA oficiálně skončily politické prázdniny.

A prezident Donald Trump i jeho republikány kontrolovaný Kongres mají před sebou podle deníku Washington Post "brutální" podzim.

Trump je prvním americkým prezidentem za posledních čtyřicet let, který nemá po sedmi měsících v úřadě na svém kontě ještě jediný opravdu velký schválený zákon.

Podzim tedy rozhodne o tom, zda se vůči Kongresu dokáže opravdu prosadit. V mnohém je totiž klíčový.

V příštím roce už mnozí američtí zákonodárci začnou víc myslet na kampaň před doplňovacími volbami do Kongresu v listopadu 2018. A nebudou mít tolik času na schvalování zákonů.

Donald Trump teď po sérii neúspěchů a střetů s vlastní Republikánskou stranou sází na prosazení velké daňové reformy.

Jenže stejně jako řada dalších cílů, které Bílý dům na začátku prezidentství ohlásil, má i tahle legislativa oproti původním plánům značné zpoždění.

Trump na nože s vlastními republikány

Může za to mimo jiné složitý vztah prezidenta s klíčovými republikány v americkém Kongresu.

Senát letos v srpnu například odmítl - navzdory velkému Trumpovu tlaku - odvolat reformu zdravotnictví bývalého prezidenta Baracka Obamy a nahradit ji novým systémem.

Jeden z ústředních předvolebních slibů prezidenta tak zůstal nesplněn a Trump si své rozladění nenechal pro sebe.

Opakovaně veřejně tvrdě napadl vůdce republikánů v Senátu Mitche McConnella. Na shromážděních s voliči kritizoval i další vlivné republikány - senátora Johna McCaina nebo jeho kolegu Jeffa Flakea.

McConnell úder okamžitě vrátil veřejným zapochybováním, zda je Trump vůbec schopen vykonávat prezidentský úřad. Senátor Flake dokonce napsal celou knihu o tom, že Republikánská strana by měla být jiná, než je Donald Trump.

Napětí mezi prezidentem a americkými republikány ještě zesílilo po Trumpově mnohoznačné reakci na nedávné střety neonacistů a krajní levice v Charlottesville ve státě Virginia.

Mnohé republikány rozhořčilo prezidentovo srovnávání obou táborů a nedostatek jasné distance od rasismu a neonacismu.

A nedůvěra mezi oběma stranami může zásadně ovlivnit jejich spolupráci v Kongresu.

Peníze, peníze a zase peníze

Už ve středu schválila americká Sněmovna reprezentantů první část federální pomoci - ve výši bezmála osmi miliard dolarů - na pomoc obětem nedávného hurikánu Harvey.

V ostrém sledu ale přijdou politicky citlivější úkoly.

Do konce září musí například Kongres schválit navýšení stropu státního dluhu, jinak Spojené státy formálně upadnou do platební neschopnosti.

Zároveň musí Kongres schválit finance na chod federální vlády, pokud nemá přijít takzvaný "shutdown". V takovém případě by kanceláře státních úřadů, nebo například i americké národní parky, zůstaly zavřené.

To se zatím naposledy stalo na dva týdny v říjnu 2013, kdy se demokratický
prezident Barack Obama těžce dohadoval s republikánským Kongresem.

Podobný scénář není vyloučen ani nyní, přestože je prezident formálně kandidátem většinové Republikánské strany.

Část konzervativních republikánských kongresmanů třeba nechce automaticky zvyšovat výdaje na chod státu. Mezi Trumpem a některými vlivnými republikány navíc jiskří vzájemné antipatie.

Podle amerických médií jsou ale obě strany i přesto "odsouzené ke spolupráci".

Trump nutně potřebuje první legislativní úspěchy. A republikáni vědí, že v tuto chvíli by se vypovězení poslušnosti prezidentovi pořád ještě obrátilo proti nim.

Klasické manželství z rozumu

Ve všeobecných průzkumech v USA je popularita nového prezidenta nízká, pod hranicí čtyřiceti procent.

Voličská základna Donalda Trumpa, která se do značné míry překrývá se širším republikánským zázemím, ale prezidenta pořád v drtivé většině podporuje.

"Musíme s ním spolupracovat. Není chyba s něčím nesouhlasit, ale byla by chyba s prezidentem válčit," popsal republikánský senátor Roy Blunt pro televizi NBC složitý vztah mezi Trumpem a republikány v Kongresu.

V sázce je i schopnost republikánů přesvědčit, že dokážou reálně vládnout.

Kolaps federální vlády kvůli tomu, že Kongres by neschválil finance na její chod, by byl pro republikánské politiky velkým veřejným debaklem.

Pravděpodobně proto schválí překlenovací peníze, které by měly vládu zajistit přibližně do konce roku.

Ze stejného důvodu pak pravděpodobně najdou kompromis ohledně nutného navýšení státního dluhu.

Pak má přijít na řadu klíčová daňová reforma. 

"Kdybychom nezvládli ani ji, tak už do roku 2018 nezvládneme nic," vyjádřil republikánský kongresman Tom Rooney obavu mnohých svých kolegů.

Pokud by republikáni neukázali, že umějí vládnout, mohou jim američtí voliči v kongresových doplňovacích volbách v listopadu 2018 obratem vystavit nepříjemný účet.

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

 

Právě se děje

Další zprávy