Cleveland (Ohio) – Tady to začalo, tady to i skončí.
První televizní debata republikánských kandidátů do prezidentských voleb 2016 se v noci konala v Clevelandu v Ohiu ve stejné sportovní hale, kde budou mít republikáni příští rok v srpnu svůj nominační sjezd.
Napověděla něco o tom, kdo bude jejich vítězným kandidátem, který se v listopadu 2016 utká s demokratem či demokratkou o Bílý dům?
Ne. Na to byla dvouhodinová debata, které se účastnilo celkem 10 kandidátů (televize FOX News je vybrala podle aktuálního pořadí v průzkumech), příliš krátká. Jasně ale ukázala, proč republikánskému souboji, v kterém je dohromady 17 kandidátů, zatím nedominuje politik, ale realitní magnát Donald Trump.
Večerní debata připomínala sestřih dvou televizních pořadů - jako kdybyste přepínali mezi jakž takž vážnou diskusí o politice a přenosem z divadla, kde se odehrává „stand up comedy“ jednoho muže. Na prvním kanále šlo o debatu devíti politiků, na druhém o monolog Trumpa.
Už na první otázku večera, zda by někdo z mužů na scéně případně uvažoval o nezávislé kandidatuře (tedy jako třetí uchazeč, který by šel do souboje s republikánským a demokratickým nominantem), se na pódiu zvedla jediná ruka. Patřila Donaldu Trumpovi.
Zatímco ostatních devět kandidátů vesměs pečlivě váží slova a snaží se vysvětlit své postoje v konkrétních tématech, Trump bezstarostně prohlašuje: "Na rovinu, já nemám čas na politickou korektnost. Říkám, co říkám." Odpověděl tak na připomínku moderátorky FOX News, která mu před tím přečetla, jakými různými hrubými výrazy v minulosti mluvil o ženách.
Jednou z otázek před debatou bylo, zda se ostatní kandidáti pokusí na Trumpa útočit, zda se budou snažit dostat jej pod tlak. Neudělali to a příklad Randa Paula, senátora z Kentucky, který to jediný učinil, ukázal, že se to nevyplácí. Z přestřelek s Trumpem se totiž v podstatě nedá vyjít vítězně.
Věcné námitky - například, že svoji případnou nezávislou kandidaturou, která by odsála část hlasů republikánskému kandidátovi, by Trump de facto odevzdal Bílý dům demokratům - Donald Trump nonšalantně přejde. Aby si pak o něco později do Paula rýpnul: "Vy dnes máte nějaký těžký večer."
V sedmi, osmi minutách, které v průměru připadly na jednoho kandidáta, se toho nedá mnoho říct.
Jeb Bush potvrdil svůj uvážlivý až učitelský projev, Marco Rubio působí mladistvě a optimisticky a Scott Walker, kterého analytici řadí společně právě s Bushem a Rubiem mezi nejvážnější kandidáty, nás nejvíce zaujal tím, že zmínil Českou republiku. Ve chvíli, kdy se debata točila kolem zahraniční politiky současného prezidenta Baracka Obamy a kdy mu Walker vyčítal, že je slabý vůči Rusku.
Kritika Obamy nebyla překvapivá, vyhraňovat se proti politice stávajícího demokratického prezidenta je a bude jedna z ústředních linek republikánské kampaně. A překvapivé ani není, že druhým nejkritizovanějším člověkem večera byla Hillary Clintonová jako nejpravděpodobnější soupeřka republikánského nominanta v prezidentských volbách.
Když Mike Huckabee ve svém závěrečném proslovu (kdy měl každý kandidát na konci debaty půl minuty na své poselství) začal říkat, že "tyhle volby jsou zatím celé o člověku, který je vysoko v průzkumech, ale nemá ponětí, jak vládnout", zatajil se asi mnoha divákům v sále i u televizorů dech. Že by konečně přišel útok na Donalda Trumpa?
Ale ne, "samozřejmě že mluvím o Hillary Clintonové", uzavřel Huckabee. Na to, kdo se s ní příští rok v listopadu utká ve volbách, noční debata neodpověděla. Šlo o startovní výstřel ještě velmi dlouhého závodu, v kterém s velkým předstihem zatím běží Donald Trump a všichni za ním čekají, kdy konečně zakopne. V noci v Clevelandu se to rozhodně nestalo.