Na Trumpovo velikášské a agresivní chování upozorňují i další zdroje z Bílého domu a tajných služeb, se kterými hovořil novinář Carl Bernstein. Ten v 70. letech spolu se svým kolegou Bobem Woodwardem odhalil aféru Watergate, která vedla k rezignaci tehdejšího prezidenta Richarda Nixona.
Investigativní článek Bernsteina, který zveřejnila stanice CNN, s odvoláním na své zdroje informuje, že Trump bývá na telefonáty opakovaně nepřipraven. Navíc se neorientuje v historii, ignoruje experty a je snadno obehratelný schopnějším protivníkem, například ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zatímco Putinovi po telefonu pochlebuje, se spojenci - a zejména ženami - Trump mluví urážlivě. Šikanuje je a nezvládá výbuchy hněvu. K tomu často pěje chválu sám na sebe a pomlouvá své předchůdce v Bílém domě, zejména Baracka Obamu.
Dva zdroje dokonce uvedly, že Trumpovi někdejší bezpečnostní poradci H. R. McMaster a John Bolton, exministr obrany James Mattis, exministr zahraničí Rex Tillerson a bývalý náčelník štábu Bílého domu John Kelly dospěli k názoru, že prezident v jednání se zahraničními představiteli často "trpí bludy". Jeho chování se údajně nezlepšuje ani postupem času.
Prezident se podle zdrojů CNN se sluchátkem u ucha rád uchyluje k víře ve vlastní osobní kouzlo, k nátlaku nebo šikaně, aby dosáhl vlastního cíle. Ten je navíc mnohdy osobnějšího rázu, než aby odpovídal národnímu zájmu v dané otázce.
S Putinovým souhlasem
Obavy přitom u poradců podle zdrojů CNN v uplynulých letech vzbuzovaly zejména už zmíněné telefonáty s Putinem, ale i tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
Trump právě s Erdoganem ve sledovaném období mluvil coby s konkrétní hlavou státu nejčastěji, i dvakrát týdně. Na Trumpův příkaz měl Bílý dům Erdogana přepojovat na prezidenta přímo.
V hovorech s Putinem americký prezident podle svědků mluvil převážně o sobě a svých úspěších v roli prezidenta a také o tom, jak je chytřejší a silnější než jeho předchůdci v Bílém domě. Kromě Baracka Obamy zmiňoval v tomto kontextu také George W. Bushe.
Podobně měl sám sobě Trump pochlebovat také v hovorech s korunním princem saúdskoarabského režimu Mohamedem bin Salmánem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, kterým podle svědků vyprávěl mimo jiné i o své genialitě a bohatství.
V telefonátech s Putinem podle CNN nezapomněl americký prezident zavzpomínat na dobu, kdy sám vedl soutěž Miss v Moskvě.
Bezpečnostní poradce ale nejvíce znepokojuje, že ruský prezident zvládá Trumpa v rozhovoru s přehledem obehrát a Trump se dožaduje jakéhosi souhlasu a obdivu vládce Kremlu, zatímco v rozhovorech opomíjí přípravu, odbornou expertizu i důležitá témata jako lidská práva nebo kontrolu zbraní.
"Hloupá" Merkelová a "slabá" Mayová
Své specifikum mají i hovory Trumpa s představiteli spojeneckých států, ve kterých se nebojí uchylovat ani k šikaně a ponižování, zejména když se jedná o ženy. Zdroje hovořily až o "téměř sadismu" v Trumpově pojetí.
Například německé kancléřce Angele Merkelové měl americký prezident říct, že je "hloupá". "Některé věci, které řekl Angele Merkelové, jsou prostě neuvěřitelné. Nazval ji hloupou a obvinil ji, že ji mají Rusové v kapse," cituje CNN jeden ze svých zdrojů. "Nejdrsnější je v telefonátech s těmi, na které hledí jako na slabé, a nejslabší s těmi, na které by měl být tvrdý," dodává.
Merkelová údajně zůstala vůči Trumpovým útokům klidná a chladná, reagovala na ně opakováním faktů.
Podobně pak probíhaly i Trumpovy hovory s bývalou britskou premiérkou Terezou Mayovou. Ty zdroje popsaly jako "ponižování a šikanu". Americký prezident měl Mayové říct, že je "hlupačka" a slaboch v otázkách brexitu, imigrantů a NATO.
Vyjednavač světové třídy, ohrazuje se Bílý dům
Mluvčí Bílého domu zjištění CNN odmítla. "Prezident Trump je vyjednavač světové třídy, který důsledně prosazuje americké zájmy na světové scéně. Od vyjednávání první fáze dohody o Číně a USMCA až po více přispívající spojence NATO a porážku Islámského státu, prezident Trump prokázal svou schopnost prosazovat americké strategické zájmy," uvedla Sarah Matthewová.
Podle CNN obrázek, který vykreslily její zdroje, nicméně odpovídá tomu, co popsal ve své nové knize Trumpův exporadce John Bolton, který se s prezidentem rozešel ve zlém.
CNN své zdroje nejmenovala, nicméně uvedla, že hovorům bylo svědkem buď přímo nebo v podobě pozdějšího přepisu více než tucet lidí. V některých případech se podle nich prezident choval i zodpovědně. McMaster, Kelly ani Tillerson na žádost CNN o komentář nereagovali, Mattis to přímo odmítl.
Dva zdroje přirovnaly obsah stovek telefonátů k Trumpovým nedávným tiskovým konferencím ke koronaviru. Volná forma, odhady, fantaskní, neopírající se o fakta, shodující se s dezinformacemi na sociálních sítích a s názory komentátorů televizní stanice Fox News.