Trump má konečně blízko k prvnímu úspěchu. "Vaří" se ale v ruské kauze, která ohrožuje i jeho zetě

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 12. 2017 13:51
Patrně ještě do konce letošního roku podepíše americký prezident Donald Trump velký zákon o reformě daní. Dočká se tak prvního zásadního legislativního vítězství ve funkci. To ale čím dál silněji zastiňuje vyšetřování tzv. ruské aféry, které už míří do bezprostředního okolí prezidenta. Podezření ze spolupráce s Rusy během loňské prezidentské kampaně totiž krouží čím dál silněji kolem Trumpova zetě Jareda Kushnera.
Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.
Trumpův zeť a poradce Jared Kushner. | Foto: Reuters

Washington - Americká ekonomika je v dobré kondici, hospodářský růst USA zaznamenal ve třetím čtvrtletí letošního roku 3,3 procenta. Podle expertů tím Spojené státy poprvé po deseti letech dosáhly na svůj plný ekonomický potenciál.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: ČTK

Dobrou náladu mají díky tomu i obyčejní Američané. Jeden za základních ukazatelů jejich spokojenosti, index zákaznické důvěry, vyšplhal ve Spojených státech na sedmnáctileté maximum.

A do třetice: republikáni v americkém Kongresu mají na dosah schválení velké daňové reformy, jednoho z hlavních slibů Donalda Trumpa z prezidentské kampaně. Je velmi pravděpodobné, že prezident podepíše hotový zákon ještě do konce tohoto roku.

Blíží se tedy velký Trumpův triumf? Jeho předchůdci v Bílém domě  by nyní rozhodně slavili a jejich zástupci by v médiích prezentovali úspěchy prezidentské administrativy.

Tým Donalda Trumpa ale nemá na oslavy čas. Jeho šéf je totiž v čím dál větším ohrožení. Příčinou je ruská kauza.

Triumf v čase krize

"Republikáni se cítí triumfálně a bojí se tragédie," shrnuje Gerald Seib, politický analytik listu Wall Street Journal, aktuální atmosféru ve Washingtonu.

Nejen v Seibově deníku, ale i ve většině dalších amerických médií totiž informace o daňové reformě zastiňují nová odhalení zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Ten už od letošního května oficiálně prošetřuje, zda Trumpův tým v loňské prezidentské kampani nespolupracoval s Rusy.

Páteční oznámení Muellerova týmu, že generál Michael Flynn, jeden z loňských nejbližších Trumpových spolupracovníků, ve svém původním výslechu pro FBI lhal a teď začal s vyšetřovateli aktivně spolupracovat, způsobil ve Washingtonu otřes podobný mediálnímu granátu.

Bílý dům tvrdí, že se nic podstatného neděje. Vyšetřovatel Mueller se podle něj dostal, jak nejdále mohl, ale nic podstatného nenašel. Michael Flynn byl totiž Muellerem oficiálně obžalován jen z toho, že lhal FBI, nikoli z daleko těžšího prohřešku, kterým by byla nezákonná spolupráce se zahraniční mocí.

Bílý dům si proto myslí, že se výbušná kauza blíží k závěru. Muellerovo pátrání podle ní žádné napojení Trumpových lidí na Rusy neprokázalo.

Bývalý prezidentský poradce Michael Flynn.
Bývalý prezidentský poradce Michael Flynn. | Foto: Reuters

Mimo okruh Bílého domu a nejvěrnějších Trumpových příznivců to ale analytici a komentátoři vidí úplně jinak. Podle nich může nejnovější Flynnova spolupráce s FBI ohrozit nejbližší lidi v prezidentově okolí, ne-li samotného Trumpa.

Poměrně mírné generálovo obvinění se sazbou maximálně šest měsíců je podle nich výměnou za to, že Flynn má skutečně důležité informace.

"Určitě má informace, které zvláštní vyšetřovatel považuje za velmi cenné," odhaduje Daniel R. Alonso, bývalý federální prokurátor z Brooklynu, pro deník Wall Street Journal.

Lhát se musí umět

Bývalý šéf amerického vojenského zpravodajství Michael Flynn byl v loňské kampani Trumpovým hlavním zahraničně-bezpečnostním expertem.

Po jeho nástupu do Bílého domu se stal prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost, což je jedna z klíčových pozic v americké administrativě, na úrovni ministra obrany nebo zahraničí.

Po pouhých třech týdnech v úřadě ale musel rezignovat, když se ukázalo - jak tehdy zněla oficiální vysvětlení Bílého domu - že lhal o svých kontaktech s Rusy viceprezidentovi Miku Pencovi. Konkrétně Flynn zatajil několik telefonních rozhovorů s tehdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem, které se uskutečnily v prosinci 2016.

Tedy po volbách, ale ještě v době, kdy v Bílém domě poslední dva měsíce úřadoval Barack Obama. Z Muellerova vyšetřování se americká veřejnost s bezmála ročním odstupem minulý pátek dozvěděla, co bylo obsahem těchto telefonátů.

Generál Flynn se zaprvé pokoušel získat odmítavý postoj Moskvy k tehdejší chystané rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kritizující Izrael. Tomuto požadavku Rusko nevyhovělo a rezoluce prošla.

A zadruhé Flynn s Kisljakem mluvili o sankcích, které tehdy americký prezident Barack Obama čerstvě uvalil na Rusko. Mezi Obamovými opatřeními bylo i vypovězení více než tří desítek ruských diplomatů (a špionů) z USA.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v bezprostřední reakci na americké sankce vyhlásil, že Moskva okamžitě recipročně odpoví, což by taky odpovídalo obvyklé praxi.

Vladimir Putin s Donaldem Trumpem na listopadovém setkání v Asii.
Vladimir Putin s Donaldem Trumpem na listopadovém setkání v Asii. | Foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin ale následně nečekaně uvedl, že odvetná opatření odloží a nechá další rozhodnutí až na dobu po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. "Skvělé rozhodnutí, vždy jsem věděl, že je velmi chytrý," pochválil tehdy Trump ruského prezidenta.

Bylo to na základě tajného jednání Kisljak-Flynn? A jednal Michael Flynn loni v prosinci na vlastní pěst, nebo měl instrukce, ať už přímo, či zprostředkovaně, od Donalda Trumpa? Snažil se poté Trump, už jako americký prezident, mařit vyšetřování FBI celé věci? 

To jsou otázky, kolem kterých se od minulého pátku točí komentáře a analýzy v řadě amerických médií.

Jared Kushner může být další na řadě

Ze zveřejněných materiálů zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera vyplývá, že přinejmenším pro svůj lobbing ve věci protiizraelské deklarace měl Flynn pověření od "velmi vysoce postaveného člena" Trumpova týmu. Podle amerických médií jím byl Trumpův zeť a poradce Jared Kushner.

Jared Kushner, manžel prezidentovy dcery Ivanky.
Jared Kushner, manžel prezidentovy dcery Ivanky. | Foto: Reuters

Prezident Trump to ale odmítá, podobně jako skutečnost, že je v tzv. ruské kauze vůbec co vyšetřovat. Nyní navíc sám tvrdě zaútočil na FBI. "Reputace FBI je v troskách, nejhorší v historii," zněl o uplynulém víkendu jeden ze série prezidentových útočných vzkazů na Twitteru.

Ještě žádný prezident v moderní americké historii přitom nečelil záhy po nástupu do úřadu tak vážnému vyšetřování. Kauza navíc odhaluje napětí uvnitř prezidentského týmu. 

"Odhaluje praskliny ve fasádě Bílého domu. Mohou se zvětšovat, což uvnitř posiluje pocit obklíčení. A to vás může paralyzovat," říká David Greenberg, historik z Rutgers University. "Aby se (Trump) vůbec pohnul vpřed, musí se obklopit právníky a snažit se semknout voličskou základnu," dodal Greenberg pro deník New York Times.

V zatím posledním kroku svého vyšetřování Robert Mueller požádal banku Deutsche Bank k vydání dokumentů, které se vztahují k úvěrům, poskytnutým moskevskou filiálkou banky od roku 2008 Donaldu Trumpovi.

Potvrzuje to, že zvláštní vyšetřování FBI má skutečně široký záběr. Podle mandátu, který Muellerovi dalo ministerstvo spravedlnosti, může "vyšetřovat jakoukoli věc, která vyplyne nebo může vyplynout" z jeho pátrání.

Rusové na Západ pohlížejí se zděšením a opovržením. V éře brexitu a Trumpa je těžké si myslet, že je Západ v dobré kondici, říká editor The Economist | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy