Šílený pes Mattis bude Trumpovým ministrem obrany. Hrozbou je pro něj Írán

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 12. 2016 11:36
"Íránský režim je nejvážnější hrozbou pro stabilitu a mír na Blízkém východě," prohlásil v dubnu na půdě Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu James Mattis, kterého si budoucí prezident USA Donald Trump tento týden zvolil za nového šéfa Pentagonu. Politika Trumpa vůči Teheránu ale může narazit na zájmy Ruska.
Donald Trump a James Mattis.
Donald Trump a James Mattis. | Foto: Reuters

Washington – Ministrem obrany jmenuje Donald Trump generála ve výslužbě Jamese Mattise. V listopadu zvolený budoucí prezident USA to potvrdil v noci ze čtvrtka na pátek ve městě Cincinnati v Ohiu.

Šestašedesátiletému důstojníkovi námořnictva se přezdívá Šílený pes. Přezdívka není  myšlena hanlivě a Mattis je s ní natolik spjat, že ji dokonce použil i Trump.

"Jmenujeme Šíleného psa Mattise naším ministrem obrany," prohlásil doslova.

Mattis působil v armádě přes čtyři desetiletí, v letech 2010 až 2013 jako velitel amerických sil na Blízkém východě.

Poté kritizoval vládu Baracka Obamy. Vyčítal jí nerozhodnost a absenci jasné strategie. Mattis například tvrdí, že americká armáda měla a má být přímo v terénu agresivnější vůči teroristům z tzv. Islámského státu.

Spolupráci s Ruskem Mattis neprosazuje

Na rozdíl od Trumpem jmenovaného šéfa pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna ale budoucí ministr obrany v boji proti islamistům, ani při řešení jiných krizí, neprosazuje spolupráci s Ruskem.

Spíše naopak: Írán označuje za nepřítele Spojených států a dohodu, kterou s Teheránem uzavřel před rokem Barack Obama, za špatnou. Ve smlouvě se Íránci zavázali otevřít svůj jaderný program mezinárodním kontrolám výměnou za ukončení hospodářského embarga.

Právě Írán se může stát překážkou spolupráce mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Islámská republika je ruským spojencem na Blízkém východě a především v Sýrii, kde Rusko i Írán bojují za režim Bašára Asada. Pokud Trumpova administrativa zvolí konfrontační politiku vůči Íránu, její zájmy narazí na zájmy Ruska.

"Íránský režim je nejvážnější hrozbou pro stabilitu a mír na Blízkém východě,“ prohlásil Mattis v dubnu v projevu v Centru strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu.

Jakožto generál ve výslužbě bude potřebovat souhlas Kongresu, aby převzal funkci. Pravděpodobně ho získá. Podpořili ho například bývalý Obamův ministr obrany Robert Gates nebo vlivný republikánský senátor John McCain.

 

Právě se děje

Další zprávy