Foto: Vůdčí tým USA. Ministrem vnitra má být bývalý člen komanda SEAL Ryan Zinke

Donald Trump.
Ryan Zinke (55) - ministr vnitra. Do funkce ministra vnitra Donald Trump nominoval Ryana Zinkeho, člena Sněmovny reprezentantů za stát Montana, který v kampani patřil k jeho prvním podporovatelům. Pětapadesátiletý politik byl téměř dvacet let příslušníkem speciálního elitního komanda amerického námořnictva SEAL. Na rozdíl od většiny ostatních států není ministerstvo vnitra USA silovým resortem, tato role připadá ministerstvu pro vnitřní bezpečnost. Ministerstvo vnitra má na starosti správu státních pozemků a přírodních zdrojů, dohlíží například na národní parky.
Rex Tillerson (66) - ministr zahraničí. Ředitel energetické společnosti Exxon Mobil stál v jejím čele celých 40 let. Tillerson má velmi dobré osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odmítal sankce přijaté Spojenými státy vůči Rusku za anexi Krymu v roce 2014. Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný. Očekává se velmi vyrovnané hlasování.
Rick Perry (66) - ministr energetiky. Bývalý texaský guvernér se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Během volební kampaně nešetřil na adresu Donalda Trumpa kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.
John Kelly (66) – ministr pro vnitřní bezpečnost. Kelly má za sebou dlouhou vojenskou kariéru. Účastnil se války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Také byl zodpovědný za oblast americké základny Guantánamo na Kubě. Podle Trumpova prohlášení bude jeho hlavním úkolem zastavit nelegální přistěhovalectví. Kelly patří ke kritikům ochrany hranic s Mexikem pod taktovkou Baracka Obamy – podle něj byl přístup nedostačující.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Hana Vařáková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2016 17:09
Budoucí americký prezident Donald Trump se připravuje na převzetí moci. K jeho inauguraci dojde 20. ledna 2017, už teď ale hledá politiky do své administrativy. O některých jménech se zatím pouze spekuluje, na některé posty je kandidátů více a o jejich obsazení se rozhodne v následujících dnech či týdnech. Podívejte se, koho si Trump již vybral a kdo jeho výzvu přijal.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy