Foto: Vůdčí tým USA. Ministrem vnitra má být bývalý člen komanda SEAL Ryan Zinke

Donald Trump.
Ryan Zinke (55) - ministr vnitra. Do funkce ministra vnitra Donald Trump nominoval Ryana Zinkeho, člena Sněmovny reprezentantů za stát Montana, který v kampani patřil k jeho prvním podporovatelům. Pětapadesátiletý politik byl téměř dvacet let příslušníkem speciálního elitního komanda amerického námořnictva SEAL. Na rozdíl od většiny ostatních států není ministerstvo vnitra USA silovým resortem, tato role připadá ministerstvu pro vnitřní bezpečnost. Ministerstvo vnitra má na starosti správu státních pozemků a přírodních zdrojů, dohlíží například na národní parky.
Rex Tillerson (66) - ministr zahraničí. Ředitel energetické společnosti Exxon Mobil stál v jejím čele celých 40 let. Tillerson má velmi dobré osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odmítal sankce přijaté Spojenými státy vůči Rusku za anexi Krymu v roce 2014. Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný. Očekává se velmi vyrovnané hlasování.
Rick Perry (66) - ministr energetiky. Bývalý texaský guvernér se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Během volební kampaně nešetřil na adresu Donalda Trumpa kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.
John Kelly (66) – ministr pro vnitřní bezpečnost. Kelly má za sebou dlouhou vojenskou kariéru. Účastnil se války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Také byl zodpovědný za oblast americké základny Guantánamo na Kubě. Podle Trumpova prohlášení bude jeho hlavním úkolem zastavit nelegální přistěhovalectví. Kelly patří ke kritikům ochrany hranic s Mexikem pod taktovkou Baracka Obamy – podle něj byl přístup nedostačující.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Hana Vařáková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2016 17:09
Budoucí americký prezident Donald Trump se připravuje na převzetí moci. K jeho inauguraci dojde 20. ledna 2017, už teď ale hledá politiky do své administrativy. O některých jménech se zatím pouze spekuluje, na některé posty je kandidátů více a o jejich obsazení se rozhodne v následujících dnech či týdnech. Podívejte se, koho si Trump již vybral a kdo jeho výzvu přijal.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy