Trump vyhodil svého "velkého manipulátora". Odchod Bannona ale nemusí být koncem chaosu v Bílém domě

Daniel Anýž Daniel Anýž
21. 8. 2017 10:56
Steve Bannon, který byl od loňského srpna hlavním politickým stratégem Donalda Trumpa, v Bílém domě skončil. Bannon byl jedním z klíčových strůjců Trumpova vítězství ve volbách. Byl pojítkem mezi Trumpem a krajní pravicí, byl hlavním propagátorem nacionalistické, populistické politiky. V Bílém domě však už začaly být jeho názory nepohodlné. Proti Bannovi se navíc tvrdě postavil i nový šéf kanceláře, generál John Kelly. Otázkou je, zda se Bannon nyní neobrátí i proti samotnému prezidentovi.
Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa.
Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Washington - Loni v srpnu přišel, viděl a vyhrál.

Uprostřed loňské americké prezidentské kampaně se Steve Bannon stal hlavním politickým stratégem republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

A pomohl mu k senzačnímu zisku Bílého domu.

Právě Bannon byl pojítkem mezi Trumpem a jeho vítěznou voličskou základnou. Američany skeptickými vůči imigraci, globalizaci, vůči podle nich příliš rychlým kulturním změnám v americké společnosti.

A byl to Bannon, kdo do Trumpova tábora přivedl i krajní pravici, takzvané hnutí "alt-right", jehož názory přesahují až do rasismu a neonacismu.

Ale přesně na rok a den poté, kdy Bannon k Trumpovi přišel, se jej současný americký prezident minulý pátek zbavil.

Bílý dům oznámil, že po vzájemné dohodě Steve Bannon v roli prezidentova strategického poradce končí.

Příběh větší než život

Ještě hned v pátek se třiašedesátiletý Bannon vrátil tam, odkud před rokem k Trumpovi nastoupil. Do vedení pravicového webu Breitbart News.

A v sérii rozhovorů pro média dal jasně najevo, že své názory a agendu teď bude propagovat ještě tvrději, než mohl v Bílém domě.

"Pokud by někdo pochyboval, řeknu to jasně: Odcházím z Bílého domu a vyrážím za Trumpa do války proti jeho odpůrcům - v Kongresu, v médiích, v korporátní Americe," řekl Bannon agentuře Bloomberg.

Pro list New York Times dodal: "V mnoha ohledech mohu za Trumpovu agendu efektivněji bojovat zvenčí. A každý, kdo nám stojí v cestě, s námi bude ve válce."

Bannonova osobní story vlivné osobnosti americké politické scény tedy nekončí. Jeho odchodem z Bílého domu se ovšem pro tuto chvíli uzavřel jeden z nejpozoruhodnějších příběhů moderní historie amerických prezidentských kampaní a následného fungování Bílého domu.

Nebo také, jak říkají Američané, "příběh větší než život sám".

Bannon, který měl už za sebou kariéru u námořnictva, na Wall Street a v médiích, do Trumpovy kampaně naskočil loni v srpnu ve chvíli, kdy se zdála ztracená.

Trump v průzkumech výrazně zaostával za demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, jeho kampaň ztrácela náboj. A zatímco většina médií spekulovala, zda Bannon může do Trumpova týmu vnést potřebný řád, jeho skutečná role byla jiná.

Amerika na prvním místě

Bannon přišel jako záruka, že populistický ekonomický nacionalismus, charakterizovaný Trumpovým heslem "Amerika na prvním místě" , bude naprosto centrální linií celé kampaně.

Se všemi důsledky, které Bannon už roky předtím propagoval na Breitbart News. Tedy s kritikou politického establishmentu, demokratů i republikánů v "zahnívajících bažinách" Washingtonu.

S válkou vůči takzvaným mainstreamovým médiím, podle Bannona v zásadě poplatným zkorumpované politice.

S požadavkem omezení imigrace. S názorem, že Spojené státy musí řešit své vlastní problémy, a nikoliv se angažovat v zámoří.  

Ovšem s jednou důležitou výjimkou, kterou je podle Bannona nekompromisní postup vůči "globální existenční hrozbě islamistického fašismu".

Přičemž tato hrozba podle něj nepřichází jen zvenčí. Bannon tvrdí, že radikální islám posiluje přímo uvnitř USA.

Pýcha předchází pád

Podle novináře Joshuy Greena z agentury Bloomberg byl Bannon klíčovou osobou pro mobilizaci bílých mužských voličů, kteří pak tvořili základnu pro Trumpovo vítězství.

"Myslím, že Donald Trump by se jinak nestal prezidentem," hodnotí Green význam Steva Bannona.

Novinář Green, který před měsícem vydal o vztahu Trumpa a Bannona knihu s názvem Devil's Bargain (Ďábelská smlouva), se tím ovšem zároveň už dotkl jednoho z důvodů Bannonova pátečního pádu.

Bannonův vliv, ať už skutečný, či takový, jak ho projektovali novináři, přerostl trpělivost prezidenta Donalda Trumpa.

Prezident stále neliběji nesl, když z mediálního obrazu vyplývalo, že Bannon je šedou eminencí rozhodování v Bílém domě. 

Satirický televizní pořad Saturday Night Live v jednom ze svých skečů Bannona pojal jako "smrtku", která prezidentovi radí, co má udělat, a spokojeně přikyvuje, jak je poslušný.

Časopis Time pak Bannona v titulním profilu svého únorového čísla nazval "velkým manipulátorem" a označil jej za druhého nejdůležitějšího muže světa.

"Bannon je chlapík, který pro mě pracuje. Já se ale rozhoduji sám, nemám na to žádné lidi," uvedl prezident Trump na začátku dubna.

V souboji o moc v Trumpově týmu zároveň postupně posilovali Bannonovi odpůrci. Podle amerických médií bylo v posledních týdnech už jen otázkou času, kdy Bannon padne.

Vlivu Bannona prezidentovi kritici přičetli i to, když se Trump minulé úterý v reakci na tragické události v Charlottesville ve Virginii de facto zastal extrémní pravice.

Vrchol Bannonova vlivu nicméně spadá do prvních chvil Trumpova prezidentství. Spolu s poradcem Stephenem Millerem byl autorem Trumpova tvrdého inauguračního projevu.

Bannon byl hlavním propagátorem tvrdého postupu vůči Číně, zároveň mluvil do bezpečnostní politiky. Prezident Trump jej jmenoval do nejužšího okruhu své Rady pro národní bezpečnost

A opět společně s Millerem byl Bannon i autorem prvního protiimigračního dekretu, kterým chtěl Bílý dům do USA zakázat vstup lidem ze sedmi převážně muslimských zemí.

Generál v čele protiofenzivy

Špatně připravený dekret, který vyvolal chaos na letištích a který soudy následně zastavil, byl pro Bílý dům velkým debaklem a začátkem konce Bannonova dominantního vlivu v Trumpově týmu.

Bannon si udělal nepřítele z tehdejšího ministra pro vnitřní bezpečnost, generála Johna Kellyho, s kterým dekret vůbec nekonzultoval.

Další výrazný rival mu pak přibyl, když za názorově spřízněného generála Michaela Flynna, který musel kvůli ruské aféře rezignovat na pozici poradce pro národní bezpečnost, nastoupil generál McMaster. Ten si prosadil, že Bannon musel z bezpečnostní rady odejít.

Proti Bannonovi podle amerických médií také stále více šli prezidentova dcera Ivanka a jeho zeť Jared Kushner. A poslední těžkou vahou, která přibyla do tohoto šiku, byl před třemi týdny nový šéf kanceláře Bílého domu generál John Kelly, který si měl záhy Bannonův odchod prosadit.

Jak se nechat vyhodit

"Bez pochyby to bylo rozhodnutí jednoho muže: Kellyho. Stoprocentně. A nějaký čas už se na tom pracovalo," citoval deník Washington Post vysoce postavený zdroj z Bílého domu.

A sám Steve Bannon nejspíše už dopředu věděl, že jeho dny v Bílém domě jsou sečteny.

Minulou středu poskytl interview liberálnímu listu American Prospect, v kterém nejen kritizoval některé lidi z Trumpova týmu, ale také veřejně zpochybnil politiku prezidenta vůči Severní Koreji.

Na rozdíl od Trumpa vyloučil možnost jakékoli vojenské akce vůči Pchjongjangu a v podstatě řekl, že Trump v této věci blafuje. Podle některých komentátorů si tím Bannon sám řekl o vyhazov.

Prezident Trump se k jeho odchodu o víkendu vyjádřil svým tradičním komunikačním prostředkem - na Twitteru.

"Chci Stevovi Bannonovi poděkovat za jeho služby. Přišel do mé kampaně během mého tažení proti podvodné Hillary - bylo to skvělé!  Díky S," napsal prezident.

Bannon odpoutaný, Bannon nebezpečný?

Podle amerických médií teď nad prezidentem a jeho týmem visí dvě zásadní otázky.

První neznámou je, zda Steve Bannon svojí avizovanou válkou proti "globalistům" ve Washingtonu, v Kongresu i v Bílém domě nakonec nepůjde i proti prezidentovi.

Bannon v každém případě slibuje nesmiřitelnost, když mluví například o vůdčích republikánech v Kongresu či o Trumpově ekonomickém poradci Garym Cohnovi.

"Jsem teď volný. A mám ruce zpět na svých zbraních. Jak někdo řekl, je to Barbar Bannon. Z Breitbart News jsem vybudoval sakra dobrý stroj," uvedl Bannon pro časopis Weekly Standard.

A druhou hádankou je, jaký bude další vývoj přímo v Bílém domě. Odstavení Bannona je vítězstvím generála Kellyho, který přišel do Bílého domu udělat pořádek v prezidentově okolí.

Ale skončil skutečně chaos, který lze ilustrovat i na tom, že z původního Trumpova týmu, s kterým na konci ledna přišel do Bílého domu, nezůstal kámen na kameni?

Televize NBC porovnala fotku z 28. ledna, týden po inauguraci, se současným stavem. Z pěti klíčových lidí vydržel v Bílém domě jeden, viceprezident Mike Pence.

Odchod Bannona by podle republikánského poradce, citovaného ve Washington Post, Bílému domu mohl pomoci k "normálnějšímu fungování".

"Ale s jeho odchodem nezmizí člověk, který v Bílém domě způsobuje to největší drama, a to je sám Donald Trump. On si stále bude dělat, co bude chtít," upozorňuje poradce.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy